BMW otwiera Centrum Technologii Przyrostowych, wyposażone w 50 systemów do druku 3D

Ponad dwa lata temu informowaliśmy o poczynionej przez BMW inwestycji. Koncern zdecydował się na przeznaczenie €12,3 milionów na nowy ośrodek technologii addytywnych w niemieckim w Oberschleissheim, na północ od Monachium.  Wtedy zakładano, że centrum zostanie otworzone jeszcze w 2019 roku, jednak za sprawą komplikacji spowodowanych pandemią COVID-19 otwarcie dołożono w czasie. Mimo komplikacji, Additive Manufacturing Campus zostało uruchomione wczoraj, 25 czerwca br.

Nowe centrum stworzono z myślą o produkcji prototypów jak i produktów finalnych. Dodatkowo, nowy kompleks ma pełnić funkcję centrum badawczego, w którym testom będą poddawane nowe materiały do druku 3D. Ostatecznie, całkowita kwota inwestycji wyniosła €15 milionów. Producent wierzy jednak, że poczynione działania pozwolą na uzyskanie pozycji lidera technologicznego w zakresie wykorzystania druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym.

Milan Nedeljković, członek zarządu BMW AG w czasie otwarcia nowego centrum oświadczył, że technologie druku 3D są integralną częścią światowego systemu produkcji BMW. Wierzy, że w niedalekiej przyszłość nowe technologie pozwolą na digitalizacje i skrócenie procesów wytwórczych, zapewniając przy tym zwiększoną wydajność.

Daniel Schäfer, starszy wiceprezes ds. integracji produkcji w BMW Group, zapowiada, że celem firmy jest ciągle wdrażanie technologii addytywnych w łańcuchu produkcji. Jednocześnie, druk 3D jest będzie w jeszcze większym stopniu wykorzystywany w projektowaniu i rozwoju nowych rozwiązań.

W 2019 roku BMW wyprodukowało około 300 000 części wykorzystując metody przyrostowe. Ośrodek Additive Manufacturing Campus został wyposażony w 50 systemów do druku 3D, pozwalających na wytwarzanie z materiałów polimerowych oraz metali. Ich obsługą zajmuje się 80 pracowników. Kolejnych 50 systemów do druku 3D działa w zakładach produkcyjnych na całym świecie.

BMW od wielu lat korzysta, ale i inwestuje w rozwiązania z branży druku 3D. Jako jedni z pierwszych zainwestowali w superszybką technologię druku 3D CLIP, a także jako jedni z pierwszych mogli z niej korzystać, stając się beta testerami firmy. Podobny model współpracy BMW zawarło m.in. z Desktop Metal czy Xeometry.

Wyposażenie nowego Centrum Technologii Addytywnych BMW robi wrażenie. W jednym miejscu stanęły urządzenia najbardziej cenionych producentów takich, jak EOS, SLM Solutions, Desktop Metal, HP, Carbon 3D czy Nexa3D. Wyposażenie Centrum Technologii Przyrostowych w urządzenia pracujące w tak różnorodnych technologiach pozwala na prowadzenie zintensyfikowanych badań nad możliwościami metod i dopasowaniem najodpowiedniejszej technologii wytwórczej do danej aplikacji.

Oprócz produkcji, urządzenia umożliwiają specjalistom testowanie ich możliwości i prace nad optymalizacją tak, aby w jak największym stopniu zautomatyzować produkcję i zmniejszyć nakłady ręcznej pracy.

Źródło: press.bmwgroup.com

Scroll to Top