Na całym świecie, w niesamowicie szybkim tempie tworzone są nowe ośrodki technologii przyrostowych - niedawno informowaliśmy o planowanej budowie laboratorium Przemysłu 4.0, finansowanej przez Siemens a także o kompleksie przeznaczonym do badań biodruku 3D. Teraz inwestycję na poziomie €12 mln w nowy ośrodek technologii druku 3D ogłosił niemiecki koncern motoryzacyjny - BMW.

Nowy ośrodek Additive Manufacturing Campus będzie mieścił się niemieckim w Oberschleissheim, na północ od Monachium. Według prognozowań obiekt zostanie otwarty już w 2019 roku.

Według informacji ujawnionych przez władzę koncernu ośrodek będzie zrzeszał nawet 80 jednostek towarzyszących, wyposażonych w blisko 30 systemów przemysłowych do produkcji addytywnej z metali i tworzyw sztucznych. Całość będzie zlokalizowana w istniejącym już budynku o powierzchni ponad 6000 metrów kwadratowych.

Czym właściwie będą zajmowali się specjaliści w Additive Manufacturing Campus?  Ich głównym celem będzie zarówno szybkie prototypowanie modeli, a także produkcja seryjna w przypadku niestandardowych rozwiązań. Ośrodek będzie jednocześnie pełnił funkcję jednostki R&D, oferując optymalne warunki do testowania przełomowych osiągnięć w dziedzinie druku 3D. Twórcy wierzą, że kompleks oznacza dla BMW nowy poziom interdyscyplinarnej współpracy, dając możliwość wymiany wiedzy inżynierów czy projektantów na różnych poziomach łańcucha produkcyjnego.

https://www.youtube.com/watch?v=tmcN2bb0Jiw

Nowy ośrodek produkcyjny jest kontynuacją addytywnej rewolucji, którą BMW realizuje już od wielu lat - firma posiada m.in. Additive Manufacturing Center zlokalizowane w Monachium, produkujący blisko 100 tys. drukowanych 3D komponentów rocznie. Zakres wykonywanych detali jest szeroki - od prototypów wykonywanych w technologii FDM po końcowe elementy drukowane przestrzennie z proszków metalicznych.

Powstanie rzeczonej jednostki jest prawdopodobnie skutkiem rozpoczętych licznych projektów - wśró nich ten dotyczący personalizacji modeli MINI czy druku przestrzennego części aut, które lata temu zeszły z linii produkcyjnej. Niedawno swoją premierę miał również nowy model BMW i8 Roadster, wyposażony w  detale konstrukcyjne drukowane 3D z metalu.

Jak mówi  Jens Ertel, szef Additive Manufacturing Center tworzony ośrodek będzie kamieniem milowym w produkcji addytywnej firmy, będąc miejscem oceny zarówno nowych jak i istniejących technologii druku 3D - tworzyw sztucznych oraz metali. nadrzednym celem jest optymalizacja technologii przyrostowej w taki sposób, aby była ona tak samo opłacalna dla wytwarzania pojedynczych komponentów, małych serii czy nawet produkcji na dużą skalę.

BMW technologii przyrostowych się nie boi - nie dosyć, że wdraża w modelach swoich aut wydrukowane przestrzennie elementy, to jeszcze śmiało inwestuje w firmy z tej branży - koncern obok Google'a i GE był jednym z siedmiu inwestorów, którzy mogą poszczycić się gigantycznym finansowaniem firmy Desktop Metal.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News