CAD.ai to zestaw interfejsów API, który każda firma zajmująca się szeroko pojętym „biznesem 3D” może osadzić na swojej stronie internetowej, umożliwiając tym samym nie tylko podgląd plików 3D, ale też wiele innych funkcjonalności, takich jak chociażby naprawa, czy edycja modeli 3D.

Dzięki interfejsom API CAD.ai  możemy rozszerzyć możliwości naszej strony internetowej, umożliwiając jej użytkownikom funkcjonalność oprogramowania CAD w wersji online, czyli wykorzystując w tym celu dowolną przeglądarkę.

Podstawową i najbardziej popularną funkcjonalnością, która może zainteresować największą liczbę użytkowników, jest oczywiście możliwość podglądu plików 3D. Opcja ta może zainteresować przede wszystkim firmy, które udostępniają jakieś modele 3D lub chcą po prostu zaprezentować swoje realizacje. CAD.ai umożliwia jednak znacznie więcej opcji, pośród których warto wymienić chociażby:

  • API Naprawy Modelu – jak sama nazwa wskazuje jest to funkcja pozwalająca na naprawę plików 3D, taką jak na przykład domykanie powierzchni,
  • API Ekstrakcji Parametrów – podające najważniejsze informacje na temat wczytanego modelu 3D, takie jak na przykład jego objętość. Interfejs ten możemy wykorzystać na przykład do wyceniania kosztów druku 3D,
  • API Edycji Modelu – interfejs służący do prostej edycji i przekształcania modeli 3D, na przykład poprzez ich skalowanie,
  • API Miniatury Modelu – umożliwia wykonywanie małych obrazów modeli 3D dla potrzeb renderingu,
  • API Konwersji Pliku – możliwość konwersji do pięćdziesięciu czterech  różnych formatów plików 3D,
  • API Materiałów do Druku 3D – zawiera bazę możliwych do druku 3D tworzyw,
  • API Technologii Przyrostowych – umożliwia wysłanie zapytania do kilku serwisów oferujących usługi druku 3D i uzyskanie informacji zwrotnej, którą możemy podejrzeć i przeanalizować.

Zestaw powyższych aplikacji pozwala na rozbudowanie swojego serwisu internetowego o wiele ciekawych funkcji, za które jednak trzeba będzie zapłacić. Oczywiście istnieje możliwość darmowego, trzydziestodniowego okresu testowego, ale dwadzieścia pięć połączeń, w czasie których możemy pracować nad plikami o maksymalnej wielkości 5 MB, nie zadowoli raczej firm zajmujących się tematem na poważnie. Wystarczy to tylko do pobieżnego zapoznania się z interfejsem.

Bardziej interesujące są oczywiście pakiety płatne. W cenie od 29 $ do 339 $ otrzymujemy limity od 150 do 2200 połączeń miesięcznie, w czasie których możemy korzystać z plików o rozmiarze od 15 MB do 50 MB. Dla jeszcze bardziej wymagających klientów możliwe jest uzyskanie indywidualnej wyceny i niestandardowej oferty.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.cad.ai

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like