Firma Carbon, twórca ultraszybkiej technologii CLIP oraz drukarek 3D z serii M, poinformowała właśnie o wprowadzeniu do oferty nowych żywic stomatologicznych oraz dwóch specjalistycznych narzędzi programowych, odpowiadających za optymalizację procesu generowania struktur suportowych oraz cyfrowego oznaczania numeru seryjnego produkowanych modeli 3D. Oba narzędzie mają służyć przede wszystkim poprawie komfortu pracy użytkowników oraz zwiększeniu możliwości produkcyjnych tych amerykańskich drukarek 3D.
Pierwszym narzędziem jest „Advanced Auto Support” (AAS). Wykorzystuje ono metodę analizy elementów skończonych w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych oraz przede wszystkim zmniejszenia strat materiałowych. Wygenerowane automatycznie podpory są optymalizowane do masy drukowanego w 3D obiektu, łatwe do usunięcia oraz z reguły rozmieszczone lepiej niż uczyniłby to doświadczony i wykwalifikowany operator.
AAS, w celu wygenerowania możliwie najlepszych suportów, korzysta z funkcji symulacji druku 3D. Proces ten jest w stanie precyzyjnie zlokalizować miejsca gdzie podpory są najbardziej wymagane. Dzięki opartej na obliczeniach w chmurze architekturze oprogramowania, symulacje te nie wymagają dużej mocy obliczeniowej.
„Part Serialization” to kolejne narzędzie, które w tym wypadku przeznaczone jest do cyfrowego nadawania numeru seryjnego drukowanym w 3D elementom. Jest to funkcja, którą docenią przede wszystkim klienci z branży medycznej, stomatologicznej oraz motoryzacyjnej, gdzie śledzenie historii danego elementu podlega ściśle określonym regulacjom. Udostępnione oprogramowanie pozwala na szybkie oznaczanie modeli, dając użytkownikom dostęp do możliwości, które dotychczas wymagały bardzo dużych nakładów finansowych.
Kolejną nowością z obozu Carbon jest nawiązanie współpracy z dwiema firmami działającymi w obszarze żywic stomatologicznych, są to kolejno DENTCA oraz DREVE. Pierwsza z nich wypuściła na rynek materiały DENTCA Denture Base II oraz DENTCA Denture Teeth, czyli pierwsze, zatwierdzone przez FDA, materiały do wytwarzania kompletnych protez. Firma DREVE opracowała z kolei DREVE FotoDent do wykonywania masek dziąsłowych oraz Dreve FotoDent do drukowania tacek niezbędnych przy wykonywaniu wycisków dentystycznych. Wszystkie te materiały są kompatybilne z drukarkami 3D z serii M.
Dzięki nawiązaniu nowych partnerstw, amerykańska firma jest w stanie dostarczać kompleksowe rozwiązania na potrzeby laboratoriów stomatologicznych. Nowe żywice trafią do sprzedaży pod koniec marca bieżącego roku.