Renishaw – brytyjski producent przemysłowych systemów metrologicznych i drukarek 3D do metalu, zaprezentował nową, autorską metodę wytwarzania przyrostowego z metali, która ma skrócić czas druku 3D części nawet o 50%. Technologia o nazwie TEMPUS wykorzystuje płynną komunikację między zaawansowanym oprogramowaniem a komponentami maszyny, aby umożliwić uruchamianie laserów topiących metal podczas ruchu ramienia rozprowadzającego nową warstwę, redukując czas potrzebny do całkowitego rozprowadzenia każdej warstwy.

Firma twierdzi, że proces ten skraca czas kompilacji każdej warstwy do dziewięciu sekund. Wykorzystuje zaawansowane algorytmy skanowania, które sekwencjonują dane warstwy w sposób, który niweluje ryzyko pogorszenia jakości części. Firma Alloyed – ekspert w dziedzinie komponentów metalowych, ma korzystać z tej technologii już od 2021 r. w zastosowaniach w elektronice użytkowej i informatyce.

Podczas gdy tradycyjne systemy laserowego druku 3D z metali wymagają całkowitego rozprowadzenia proszku w komorze roboczej przed skonsolidowaniem warstwy, dzięki technologii TEMPUS lasery mogą działać w tym samym czasie, gdy ramię rozprowadzające maszyny jeszcze się porusza. Opatentowana technologia wykorzystuje płynną komunikację między zaawansowanym oprogramowaniem i komponentami sprzętowymi w celu synchronizacji laserów z modułem rozprowadzającym proszek, skracając czas tworzenia każdej warstwy do dziewięciu sekund. W przypadku kompilacji zawierających tysiące warstw może to skrócić całkowity czas druku 3D o dziesiątki godzin.

Jednak co najważniejsze, nie następuje pogorszenie jakości części. Technologia wykorzystuje zaawansowane algorytmy skanowania, które sekwencjonują dane warstw w sposób maksymalizujący produktywność przy jednoczesnym zachowaniu jakości części. Optymalizacja pasuje do niektórych geometrii części bardziej niż do innych, ale w przypadku wszystkich geometrii można zaobserwować pewne korzyści w zakresie produktywności. Na przykład części o cienkich, pionowych elementach prawdopodobnie odnotują proporcjonalnie większe oszczędności w produktywności.

TEMPUS jest dostępny jako płatna aktualizacja dla drukarek 3D Renishaw RenAM 500, ale jest standardowo dołączana do nowych maszyn z serii RenAM 500 Ultra, które zadebiutowały na targach Formnext we Frankfurcie nad Menem. RenAM 500 Ultra zawiera wszystkie kluczowe cechy serii RenAM 500 i jest dostępny w konfiguracjach z jednym i czterema laserami. Oprócz TEMPUS korzysta również z zaawansowanego oprogramowania do monitorowania procesów, które zapewnia operatorom szczegółowe dane z budowy, a także zautomatyzowanych systemów obsługi proszków i odpadów zoptymalizowanych pod kątem produkcji seryjnej.

Źródło: www.renishaw.com
Zdjęcia: www.renishaw.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News