Drukarka 3D to znakomite narzędzie, które pozwala na nie tylko na realizację projektów technicznych i inżynieryjnych, ale również artystycznych. Użytkownicy drukarek 3D Zortrax udowadniają, jak wykorzystują swój talent i kreatywność w realizacji swoich projektów.
Niemiecka firma Kamui Cosplay, zajmująca się tworzeniem kostiumów oraz rekwizytów, w swojej pracy wykorzystuje drukarkę 3D Zortrax M200. Jej twórcy przez lata współpracowali z największymi wydawcami gier wideo i producentami na świecie, w tym Blizzard Entertainment, Electronic Arts czy Lucasfilm Ltd. W swojej pracy, twórcy łączą technologię z rękodziełem, wykorzystując zalety obu metod tam, gdzie sprawdzają się najlepiej. Svetlana Quindt, jedna z twórców zauważa, że chociaż nadal można zbudować prawie wszystko w tradycyjny, ręczny sposób, druk 3D umożliwia tworzenie elementów o technicznym, maszynowym wyglądzie. Zastosowanie technologii tam, gdzie ma to sens to oszczędność cennych zasobów – szczególnie czasu.
Jednym z realizowanych projektów było odtworzenie zbroi z popularnej serii gier Fallout. Integralną częścią zbroi jest Pip-Boy, rodzaj osobistego komputera, noszony na przedramieniu postaci w grze. Urządzenie umożliwia postaciom dostęp do statystyk, map, danych i przedmiotów, takich jak broń. W jego stworzeniu pomogła technologia druku 3D od Zortrax.
Zaczęto od wydruku 3D obudowy, składającej się z 40 elementów. Wykonano je z materiału Z-ABS. Elementy poddano post-processingowi – usunięto podpory, a powierzchnia została wygładzona papierem ściernym. Po sklejeniu elementów w całość rozpoczęto pracę nad wyglądem elementu, którego powierzchnia miała imitować powierzchnię zardzewiałego metalu.
Dodanie nierównej warstwy kleju oraz pomalowanie kilkoma warstwami farby dało wrażenie zużycia i nieregularnego efektu rdzy w zakamarkach obudowy. Rdzawy wygląd został wzmocniony farbami akrylowymi zmieszanymi z wodą. Taką mieszankę nałożono na miejsca potraktowane wcześniej klejem, aby wydawało się, że rdza narosła naturalnie podczas użytkowania urządzenia. Następnie dodano elementy, jak ekran oraz i diody, które dopełniły wyglądu elementu.
Wysoka jakość wydruków wykonanych za pomocą Zortrax M200 pozwoliła twórcom skrócić czas potrzebny na wykonanie całego projektu. Svetlana podkreśla, że użycie drukarki 3D umożliwiło tworzenie lekkich i trwałych elementów o jakości, którą trudno byłoby osiągnąć ręczną pracą w zbliżonym czasie. Możliwość personalizacji projektów i wykonywania tylu iteracji, ile to konieczne, pozwoliła twórcom przełożyć swoją pasję na biznes.
Źródło: zortrax.com/blog/