ATMAT to polski producent różnego rodzaju maszyn przeznaczonych dla przemysłu oraz drukarek 3D, charakteryzujących się przede wszystkim dużym obszarem roboczym oraz zamkniętą komorą drukowania. W swojej ofercie posiada także nieco bardziej nietypowe urządzenia, wśród których prym wiedzie DrinkBot – robot do przygotowywania drinków. Kolejnym urządzeniem, które trafia do oferty krakowskiej firmy jest drukarka 3D Singnal Pro.

ATMAT Signal Pro jest rozbudowaną wersją flagowej konstrukcji ATMAT Signal. Urządzenie to przeznaczone jest dla nieco bardziej wymagających użytkowników, którzy od drukarki 3D wymagają przede wszystkim niezawodności, solidnej konstrukcji, precyzji oraz powtarzalności. Zapewniać to ma przede wszystkim konstrukcja z profili aluminiowych oraz nowy, przebudowany ekstruder.

Do elementów, które mają poprawić jakość wydruków 3D oraz zwiększyć stabilność samego procesu zaliczyć możemy również wykorzystane w konstrukcji prowadnice liniowe HIWIN oraz wysokiej jakości paski zębate. Dla poprawy komfortu pracy urządzenie wyposażone jest również w pełni automatyczną kalibrację platformy roboczej oraz siedmiocalowy, ekran dotykowy służący do sterowania drukarką 3D.

Jak każde urządzenie tego producenta, tak i Signal Pro wyposażone jest w zamkniętą komorę roboczą. Wykorzystanie nagrzewnicy pozwala na kontrolowanie panującej wewnątrz niej temperatury, co zapewnia uzyskiwanie dobrej jakości wydruków 3D nawet z najbardziej wymagających, charakteryzujących się dużym skurczem, materiałów.

Jeśli chodzi o tworzywa, z którymi możemy pracować, to nie zabrakło tutaj tych najpopularniejszych na rynku, takich jak na przykład PLA, ABS, PET-G, TPU, HIPS, NYLON, PC. Możemy nimi drukować przy pomocy dwóch zamontowanych w Signal Pro głowic. Pozwalają one na uzyskiwanie wydruków dwukolorowych lub stosowanie materiałów podporowych. Ekstruder bezpośredni poradzi sobie zarówno z filamentami elastycznymi jak również tymi bardziej narażonymi na łamliwość.

Omawiana drukarka 3D wyposażona jest w platformę roboczą wykonaną z płyty granitowej, która zapewnia doskonałą przewodność cieplną oraz zoptymalizowane właściwości adhezyjne. Nominalna prędkość druku wypełnienia modeli wynosi do 150 mm/s. W trybie High Quality ograniczono ją do 80 mm/s.

Najważniejsze cechy ATMAT Signal Pro:

 • sztywna konstrukcja platformy roboczej oraz osi Z,
 • prowadnice liniowe HIWIN,
 • nowe ekstrudery firmy Bondtech,
 • łatwe poziomowanie drugiej głowicy,
 • podgrzewana komora robocza,
 • 7-calowy ekran dotykowy,
 • automatyczna kalibracja platformy roboczej,
 • autorska 32-bitowa płyta główna,
 • zmodyfikowany system chłodzenia głowicy i wydruku 3D,
 • inteligentny system informowania o stanie drukarki oraz zintegrowany czujnik filamentu,
 • zastosowanie wysokiej jakości pasków zębatych oraz napędów.
Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like