Stratasys wprowadził do swojej oferty dwie nowe drukarki 3D PolyJet, Stratasys J35™ Pro i Stratasys J55™ Prime wraz z nowymi rozwiązaniami z zakresu software’u. Urządzenia pozwalają na wielomateriałowy druk 3D w warunkach biurowych. 

Technologia PolyJet pozwala na szybkie i wydajne wytwarzanie w warunkach biurowych, dzięki czemu projektanci i inżynierowie mogą usprawnić pracę nad nowymi, lepszymi produktami. Oba urządzenia tworzą modele i prototypy szybko, wiernie odwzorowując szczegóły. Stratasys J35™ Pro pozwala na wielomateriałowy druk 3D w wersji desktopowej. Z drugiej strony, Stratasys J55™ Prime została wzbogacona o zestaw materiałów do różnych zastosowań. Umożliwia ona druk 3D z tworzyw o całkowicie odmiennych właściwościach w trakcie jednego procesu. 

Stratasys J35™ Pro pozwala na wytwarzanie w technologii PolyJet w wersji desktopowej, umożliwiając produkcję realistycznych, w pełni funkcjonalnych modeli o wysokiej szczegółowości. Nowa drukarka 3D daje możliwość łączenia do trzech różnych materiałów Stratasys, w tym Vero™ UltraClear, zarówno w obrębie jednego wydruku, jak i tworząc niezależne od siebie elementy o różnych właściwościach w trakcie jednego procesu. Wydruki mogą być realizowane w skali szarości, zapewniając wysoką szczegółowość oraz możliwość tworzenia skomplikowanej geometrii. Stratasys J35™ Pro jest dedykowana do biur inżynieryjnych i projektowych. Urządzenie jest kompatybilne z GrabCAD Print, umożliwiając import plików CAD oraz w formacie 3MF. 

Stratasys wprowadził też nowe rozwiązania do wytwarzania opakowań o złożonej geometrii, wysokiej przezroczystości oraz pełnokolorowych prototypów opakowań o wysokim odwzorowaniu szczegółów. Wydruki wykonane w technologii PolyJet dokładnie odwzorowują gamy kolorystyczne, teksturę, przezroczystość i elastyczność realnych projektów. Urządzenia Stratasys pozwalają na wytwarzanie prototypów szklanych butelek wraz z etykietą. Co więcej, produkty kosmetyczne lub płyny mogą symulować ralne wnętrza opakowań, np. kremy czy lakiery. 

Wkrótce autorskie oprogramowanie GrabCAD Print będzie zawierać moduł do projektowania opakowań. Program jest kompatybilny z drukarkami 3D Stratasys J8 ™ Prime, Stratasys J7 Series ™ i Stratasys J55 ™ Prime. 

Stratasys J55 ™ Prime

J55 Prime stanowi ulepszoną wersję Stratasys J55 ™ z 2020 roku. Posiada rozszerzoną gamę kompatybilnych materiałów w pełnej gamie kolorystycznej, zapewniając nowe możliwości teksturowe i sensoryczne. Urządzenie obsługuje materiały zapewniające wiele możliwości projektowania funkcjonalnych i biokompatybilnych modeli z materiałów. Elastico™ Clear i Elastico™ Black są dedykowane do druku 3D elastycznych, miękkich w dotyku elementów, imitując materiały gumopodobne. Digital ABS Ivory zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną do wytwarzania form, przyrządów, osprzętu i funkcjonalnych prototypów. Vero™ContactClear jest materiałem półprzezroczystym, który może być używany w kontakcie ze skórą i ciałem człowieka. Pozwala na wytwarzanie urządzeń medycznych, odzieży sportowej czy urządzeniami do noszenia. VeroUltra™ pozwala na drukowanie nieprzezroczystych elementów w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki kompaktowej konstrukcji i cichej pracy, urządzenie Stratasys J55 ™ Prime może pracować w warunkach biurowych. 

Nowe rozwiązania Stratasys dają wiele możliwości wytwarzania, od drukowania 3D z pustymi wnękami lub cieczą po umieszczanie obiektów w wydruku. Na tym nie kończą się możliwości wytwarzania, oferowane przez producenta. W GrabCAD Voxel Print™, użytkownicy oprogramowania mogą definiować dane dla każdego woksela 3D w całej objętości modelu. Dzięki temu model może być edytowany w skali mikro, pozwalając na precyzyjną edycję rozmieszczenia kolorów i gradientów. 

Stratasys J35™ Pro jest dostępny w pre-orderach, wysyłki są planowane na wrzesień 2021. Natomiast J55 Prime będzie wysyłany w lipcu 2021. 

Źródło: materiały prasowe Stratasys

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like