Biodruk 3D nie bez przyczyny przez wielu kojarzony jest jako dziedzina z pogranicza nowoczesnych technologii i sci-fi – restrykcyjnie określone warunki wytwarzania żywych struktur komórkowych przywodzą na myśl specjalistyczny sprzęt w sterylnych laboratoriach. Szwedzka firma CELLINK pragnie skorygować obraz technologii wytwarzania żywych tkanek w świadomości ludzi, dając możliwość obcowania z ich biodrukarkami 3D za pośrednictwem nowej platformy edukacyjnej.

O CELLINK, szwedzkim producencie biodrukarek 3D, świat usłyszał kiedy na początku 2017 roku przedstawił kolejny model biodrukarki 3D. BIO X w przeciwieństwie do dostępnych wtedy urządzeń tego typu wyróżniał się prostotą obsługi i przyjaznym dla użytkownika interfejsem, co stanowiło niemałą rewolucję w świadomości osób pracującymi z technologiami przyrostowymi.

Premiera nowej biodrukarki 3D została połączona z uruchomieniem platformy edukacyjnej CELLINK GO, stworzonej specjalnie z myślą o uczniach szkół średnich oraz studentach. Urządzenie ma umożliwić kontakt z technologią biodruku 3D młodzieży w wielu 14-20 lat, pozwalając tym samym na zdobywanie niezbędnej wiedzy, która według producentów nie jest wystarczająco rozpowszechniona.

Jak przyznaje CEO CELLINK, Erik Gatenholm, podstawą dalszego budowania branży biodruku 3D jest przede wszystkim odpowiednia edukacja już na wczesnym poziomie edukacji oraz umożliwienie pracy z urządzeniem dla zdobycia odpowiedniego doświadczenia. Według specjalistów świat edukacji ciągle ewoluuje, a uczniowie żadni są nie tylko teoretycznej wiedzy, ale również zajęć praktycznych pozwalających na kontakt z coraz bardziej zaawansowanymi technologiami.

W ramach rozpoczętej akcji edukacyjnej w wybranych placówkach CELLINK udostępni nie tylko swoje urządzenia (biodrukarki 3D CELLINK GO), ale także zestawy tworzyw do druku przestrzennego (takich jak m.in. hydrożel) oraz materiały edukacyjne. Głównym założeniem projektu jest umożliwienie obcowania z technologią biodruku 3D i szukania dla niej nowych zastosowań w różnorodnych dziedzinach.

Dodatkowo przedstawiciele firmy wierzą, że praca w ramach edukacyjnego projektu odegra ważną rolę w kształtowaniu dalszego rozwoju biodruku 3D z udziałem pracowników naukowych uczelni wyższych.

Źródło: cellink.comcellink.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like