Biodruk 3D jest tym odłamem tradycyjnego druku 3D, który najbardziej oddziałuje na naszą wyobraźnię, a ponadto może przyczynić się do istotnych zmian bezpośrednio dotyczących naszego życia, poprzez rozwój różnych gałęzi medycyny. Dla niektórych odczucie to jest jednak z goła odmienne, drukowanie ludzkich narządów i tkanek wzbudza w nich bowiem uczucie odrazy lub uznawane jest za nieetyczne. Niezależnie od tego do której grupy należymy każda pojawiająca się w tym temacie nowinka zasługuje na odnotowanie.

CELLINK to szwedzka firma, która jest jednym ze światowych prekursorów w dostarczaniu bioinku (biotuszu) do biodrukarek 3D. Oprócz tego zajmuje się również produkcją takich urządzeń. Na swoim koncie ma chociażby drukarkę INCREDIBLE oraz INCREDIBLE+. Firma zapowiedziała właśnie wydanie nowej maszyny, która ma być prostsza w obsłudze, z bardziej przyjaznym użytkownikowi interfejsem. Jej nazwa handlowa to BIO X.

Urządzenie to przeznaczone jest przede wszystkim dla ośrodków naukowych oraz firm zajmujących się szeroko pojętymi badaniami medycznymi. Praca z nim należy do najbardziej intuicyjnych w odniesieniu do podobnych, dostępnych na rynku systemów. Poza tym jest w pełni autonomiczne i zapewnia wiele ciekawych funkcji, na które czekało wielu naukowców. Pośród nich możemy wyróżnić chociażby:

  • Biodruk ludzkich tkanek z dowolnie wybranych z szerokiego zakresu możliwych do zastosowania materiałów. Mogą to być między innymi tkanki mięśnia sercowego, skóry, chrząstki oraz kości.
  • Wymienialne przez użytkownika, inteligentne głowice, które umożliwiają zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie ekstrudowanego materiału.
  • Opatentowany system czystej, zamkniętej komory wyposażonej w filtry HEPA.
  • Możliwość kontrolowania temperatury stołu roboczego w zależności od stosowanego biomateriału.

bio x 1

BIO X wyposażony jest w łatwe w obsłudze oprogramowanie, które prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy procesu biodruku. Dodatkowym ułatwieniem jest wsparcie techniczne oferowane przez producenta urządzenia.

Technologie dostarczane przez CELLINK znajdują zastosowanie w dwudziestu ośmiu państwach oraz wykorzystywane są przez wiele uznanych ośrodków badawczych, takich jak chociażby Uniwersytet Harvarda, MIT, FDA oraz wiele globalnych firm kosmetycznych.

BIO X wyceniono na 39000 $. W zestawie, oprócz samej biodrukarki, znajdziemy wszystko co jest niezbędne do rozpoczęcia biodruku, czyli bioink, oprogramowanie oraz różnego rodzaju akcesoria.

Źródło: materiały prasowe

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like