Druk 3D z ceramiki nadal pozostaje tematem niszowym, jednak z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie. Co ciekawe, wytwarzanie przyrostowe z ceramiki ma niejedno oblicze – podejmowane już były próby stosowania metod proszkowych, wytłaczania materiału przez głowice drukującą jak w przypadku technologii FDM, jak również utwardzania żywicy z dodatkiem cząstek ceramiki światłem.
Firmą, która skomercjalizowała technologię druku 3D poprzez utwardzanie żywic był austriacki Lithoz, założony w 2011 roku jako spin-off Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Obecnie Lithoz sprzedaje zaawansowane systemy drukujące w technologii LCM (Lithography-based Ceramic Manufacturing), czyli DLP z ceramicznymi cząstkami zawieszonymi w żywicy. Firma oferuje także gamę materiałów ceramicznych do swoich drukarek: tlenki glinu i cyrkonu, SiAlON, materiał oparty na fosforanie wapnia (otrzymywany z fosforanu wapnia certyfikowanego do zastosowania w implantach) oraz inne, również kompozycje realizowane na specjalne zamówienie.
Teraz Lithoz zaprezentował CeraVision oraz CeraDoc – dwa kompatybilne moduły, dzięki którym posiadacze drukarek Lithoz mogą zyskać większą kontrolę nad procesem produkcji addytywnej. Rozwiazanie zostało opracowane przez inżynierów Lithoz w ramach projektu ProAM w ramach programu Frontrunner FFG, dedykowanego dla austriackich firm z dziedziny technologii, innowacji lub kompetencji.
Cera Vison to narzędzie do monitorowania procesu druku 3D w czasie rzeczywistym. Jest ono kompatybilne z drukarkami 3D CeraFab, pozwala na szybkie wykrywanie i automatyczne korygowanie błędów podczas drukowania przestrzennego, umożliwiając zwiększenie wydajności procesu i podnoszenia jakości wydruków 3D.
Cera Doc z kolei pozwala na dokumentowanie zapisanych informacji w procesie wytwarzania przyrostowego, przez co stanowi przydatne rozwiązanie w dziedzinie kontroli jakości, od produkcji przemysłowej po wytwarzanie urządzeń medycznych.
Johannes Benedikt, CTO i współzałożyciel firmy Lithoz, mówi, że ich nowe rozwiązanie to sposób na znaczną optymalizację procesów wytwarzania przyrostowego z ceramiki. To również duży krok naprzód dla niszowej branży jaką jest ceramiczny druk 3D. Prowadzenie analizy w czasie rzeczywistym daje możliwość stworzenia pełnej dokumentacji procesu, co pozwala na podnoszenie jakości i powtarzalności produkcji.
Więcej informacji na temat technik druku 3D z ceramiki dostępne w artykule „(Nie)typowe materiały w druku przestrzennym – ceramika„.
Źródło: 3dprintingmedia.network