Chiński Farsoon Technologies rzuca wyzwanie europejskim producentom drukarek 3D do metalu

W sferze technologii przyrostowych, Chiny już dawno przestały kojarzyć się jako dostawca marnej jakości podróbek zachodnich drukarek 3D, wyrastając na jednego z liderów branży. Kiedyś jedyną znaną na świecie marką z Państwa Środka był TierTime – producent drukarek 3D typu FDM (w tym popularnych, niskobudżetowych Up!’ów). Dziś ta liczba jest bez porównania większa i co istotne, firmy nie ograniczają się wyłącznie do popularnego FDM, wchodząc na obszary zdominowane do tej pory przez zaledwie kilka podmiotów. Hunan Farsoon Hi-tech Co., Ltd. – znane szerzej jako Farsoon Technologies, zaprezentowało niedawno swoją najnowszą maszynę drukującą z metalu – FS271M.

Farsoon Technologies zostało założone w 2009 roku przez dr. Xu Xiaoshu – eksperta od technologii druku 3D spiekania laserem, stając się jest jednym z pionierów w tym obszarze w Chinach. Pierwszym istotnym sukcesem firmy była umowa z rządem chińskim na stworzenie i zarządzanie pierwszym, narodowym laboratorium druku 3D. Współpracowała ponadto z francuskim Prodwaysem przy produkcji maszyn drukujących w technologii SLS oraz z BASF’em przy tworzeniu nowego materiału do druku 3D wykorzystywany w SLS – poliamidu-6. Od niedawna posiada swój oddział w USA – Farsoon Americas.

Najnowsza maszyna Chińczyków – FS271M, ma szansę wywołać sporo zamieszania na rynku drukarek 3D do metalu. Obszar roboczy urządzenia to 27,5 x 27,5 x 32 cm. Wykorzystuje laser o mocy 500W i precyzyjne algorytmy skanowania. Wykorzystuje atmosferę gazową opartą o argon lub azot. Jest oparty o system operacyjny Windows 7.

Co ciekawe, Farsoon Technologies prowadzi dość nietypową jak na producentów drukarek 3D do metalu politykę – możliwość wykorzystywania dowolnego oprogramowania, dostęp do wszystkich parametrów i ustawień maszyny oraz opcja stosowania materiałów innych producentów (Farsoon zapewnia oczywiście własne proszki). Chociaż z jednej strony daje to dużą swobodę właścicielowi maszyny w jej konfiguracji i sposobie eksploatowania, z drugiej – jest to rozwiązanie skierowane wyłącznie do ekspertów w dziedzinie druku 3D z metalu, którzy będą wiedzieli jak to w pełni wykorzystać?

Podobnie jak inne maszyny tego typu, FS271M jest skierowane do takich branż jak lotnictwo, automotive, produkcja przemysłowa, medycyna, lecz również architektura czy sztuka. Dużą przewagą urządzenia ma być jego cena – niższa od systemów oferowanych przez konkurencję. Równocześnie Farsoon zapewnia, że nie odbija się to na jakości. Jeżeli praca z drukarką 3D faktycznie będzie odbywać się w rzeczywistości tak jak jest to przedstawiane w materiałach promocyjnych, EOS czy SLM Solutions mogą mieć z tym większy problem, niż z GE, które przejęło w zeszłym roku Concept Laser i Arcam AB.

Źródło: www.farsoon.net

Scroll to Top