W ciągu  minionych lat GE Additive udało się przejąć dwóch znaczących graczy z branży druku 3D z metali – Arcam AB i Concept Laser. Tegoroczne targi Formnext stały się okazją do przedstawienia premierowych systemów do druku 3D z metalu Arcam EBM Spectra L i Concept Laser M2 Series 5 oraz stacji do odzyskiwania niespieczonego proszku.

Dodatkowo, przedstawiono nowe materiały do druku 3D w technologii spiekania proszków metalicznych  EBM m.in. proszek z czystej miedzi, a także wysokostopową stal narzędziową – jak na razie materiały pozostają w fazie rozwojowej. Chris Schuppe, dyrektor generalny ds. Inżynierii w GE Additive, mówi, że nowości w ich ofercie zostały zaprojektowane i opracowane w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania partnerów przemysłowych GE.

Arcam EBM Spectra L

Najnowsze urządzenie Arcam działa w technologii Electron Beam Melting (EBM) i zostało stworzone z myślą o wydajnej produkcji addytywnej z proszku tytanowego (Ti6Al4V). Wiązka lasera o mocy 4,5 kW ma zoptymalizować czas produkcji, zwiększając prędkość wytwarzania o 20%. Co więcej, ulepszony system dystrybucji proszku oraz moduł grzania komory roboczej pozwalają na osiągniecie pełnej wysokości zabudowy w czasie o 4,5 godziny krótszym niż w przypadku poprzedniej wersji urządzenia.

System produkcyjny uzupełnia Arcam PRS 30 czyli akcesorium do odzyskiwania niespieczonego proszku metalicznego. Wspólnie urządzenia tworzą zamknięty system obiegu materiału, zmniejszając ekspozycję użytkowników na materiał w formie proszku.

Concept Laser M2 Series 5

Concept Laser M2 Series 5 to nowa odsłona urządzenia pracującego w technologii Direct Metal Laser Melting (DMLM). System został zaprojektowany z myślą o wydajnej produkcji seryjnej wysokiej jakości elementów na potrzeby branży medycznej oraz lotniczej. Wymiary obszaru roboczego urządzenia to 350 mm x 245 mm x 245 mm. Konstruktorzy zastosowali również szereg unowocześnień, takich jak ulepszony system przepływu gazu czy chłodzenia, co daje jeszcze większa kontrolę nad przebiegiem procesów wytwórczych.

Oddział GE Additive pracując nad swoim najnowszym urządzeniem pozostawał w ścisłym kontakcie z przedstawicielami GE Aviation, dzięki czemu udało im się stworzyć maszynę zoptymalizowaną pod kątem wydajności i produktywności przy jednoczesnej poprawie niezawodności i jakości procesów wytwórczych.

Jednocześnie uruchomiona została platforma Arcam EBM Build Performance Analyzer dla użytkowników Arcam EBM Q10 i Q10plus, która umożliwia zbieranie i analizę danych z czujników wewnątrz komory roboczej w czasie realizacji procesu druku 3D.

Zarówno Arcam EBM Spectra L jak i Concept Laser M2 Series 5 są już dostępne. Urządzenia trafią do pierwszych klientów już w pierwszym kwartale 2020 roku. Stoisko GE Additive na targach Formnext znajdziecie na hali 11.0 na miejscu D31.

Źródło: tctmagazine.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like