Niedawno informowaliśmy o tym, że francuski gigant chemiczny DuPont nawiązał współpracę z amerykańskim taulmanem3D w zakresie stworzenia nowego filamentu do drukarek 3D drukujących w technologii FDM. Wobec tego newsa było tylko kwestią czasu, jak do świata druku 3D zawita jeszcze większy gracz z branży chemicznej – niemiecki BASF. Tak też się stało – BASF we współpracy z Farsoon Hi-Tech i Laser-Sinter Service opracował nowy materiał do druku 3D wykorzystywany w technologii SLS – poliamid-6.

BASF to jedna z największych firm z branży chemicznych na świecie, obecna na rynku praktycznie od samego początku jej istnienia. Została założona 150 lat temu w Niemczech i zatrudnia obecnie ponad 113 tysięcy osób na świecie. Do tej pory koncern nie angażował się w technologię druku 3D, jednakże teraz postanowił to zmienić, czyniąc pierwszy krok w kierunku zaistnienia na tym rynku. Firmy, z którymi BASF nawiązał współpracę to europejski dystrybutor materiałów do maszyn drukujących w technologiach SLS i SLA – Laser Sintering Service (LSS) oraz chiński producent profesjonalnych drukarek 3D – Hunan Farsoon High-tech Co., Ltd.

Poliamid-6 to materiał w formie proszku przeznaczony dla profesjonalnych drukarek 3D drukujących w technologii SLS. Wg jego twórców, posiada wysoką wytrzymałość i lepszą stabilność temperaturową niż powszechnie używany poliamid-12. Dobrze sprawdza się również w recyclingu. Kolaboracja trzech firm ma polegać na całym łańcuchu – BASF produkuje materiał, LSS sprzedaje go za pośrednictwem swojej platformy internetowej, z kolei Farsoon będzie wykorzystywał go w swoich maszynach SLS oraz oferował bezpośrednio klientom.

Chociaż trudno oceniać powyższą informację w kontekście BASF`a inaczej jak tylko mały krok w kierunku branży druku 3D, nie da się ukryć, iż jest to trzecia wielka korporacja chemiczna, która rozpoczęła jakiekolwiek działania w tym obszarze. Mitsubishi Chemicals produkuje filamenty dla niskobudżetowych drukarek 3D pod marką Verbatimu, DuPont czyni to samo wspólnie z taulmanem3D, a teraz BASF bada rynek materiałów poliamidowych dla SLS. Również w obszarze chemii i tworzyw sztucznych najwięksi zaczynają zaznaczać swoją obecność.

 Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News