Coca-Cola przedstawia prototyp butelki wykonanej w 100% ze źródeł roślinnych

Coca-Cola zaprezentowała prototyp butelki nowej generacji, wykonanej w 100% z plastiku pochodzenia roślinnego (bPET). Materiał powstaje w nowatorskim procesie konwersji biomasy drugiej generacji do roślinnego glikolu monoetylenowego (bMEG) – jednej z dwóch cząsteczek niezbędnych do stworzenia bPET. Na chwilę obecną wyprodukowano około 900 sztuk prototypowych butelek. Nadają się one do recyklingu i mogą być poddawane recyklingowi „od butelki do butelki” w ramach istniejącej infrastruktury, w tym również z tradycyjnym PET tworzonym na bazie ropy naftowej.

Prototyp jest efektem współpracy z różnymi dostawcami technologii odnawialnych, którzy pracują nad opracowaniem zrównoważonych, przyszłościowych rozwiązań opakowaniowych, w tym Changchun Meihe Science and Technology i Virent, Inc. Materiał, z którego wykonana jest nowa butelka powstaje przez połączenie cukrów przekształconych z materiałów roślinnych w celu wytworzenia roślinnego glikolu monoetylenowego (bMEG), a także roślinnego paraksylenu (bPX), który z kolei został przekształcony w roślinny kwas tereftalowy (bPTA).

Coca-Cola prowadzi prace badawczo rozwojowe nad wdrożeniem nowych gatunków tworzyw sztucznych od kilkunastu lat. W 2009 r. koncern wprowadził PlantBottle – pierwszą na świecie plastikową butelkę PET wykonaną w 30% z materiałów pochodzenia roślinnego, nadającą się do recyklingu. Nowy prototyp butelki wykorzystuje wyłącznie materiały z odnawialnych źródeł roślinnych, usuwając z jej składu całą zawartość ropy naftowej. Stanowi znaczący postęp technologiczny w redukcji PET na bazie oleju z pierwszego tłoczenia w butelkach produkowanych komercyjnie.

W ramach swojej polityki Coca-Cola zobowiązała się, że do 2030 roku 100% jej opakowań nadało się do recyklingu i aby 50% jej opakowań pochodziło z materiałów pochodzących z recyklingu.

Źródło: www.coca-colacompany.com
Grafika przewodnia: materiały prasowe Coca-Colazdjęcie wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Scroll to Top