colorFabb – czołowy producent filamentów z Holandii, słynie z wysokiej jakości materiałów do druku 3D opartych w całości o PLA. Posiada nie tylko bardzo bogatą paletę kolorystyczną, charakteryzującą się wysokim nasyceniem barw, lecz również szereg unikalnych materiałów kompozytowych. Począwszy od layWood i bambooFill – filamentów będących kompozytem PLA i drewna, poprzez copperFill, bronzeFill i brassFill – filamentów będących kompozytem PLA i metali, a skończywszy na materiałach fluorescencyjnych, czy o podwyższonej wytrzymałości z serii XT. Najnowszym materiałem, który właśnie trafił do oferty firmy jest XY-CF20, filament kompozytowy posiadający w składzie włókno węglowe.
colorFabb stworzył XT-CF20 we współpracy z firmą Eastman Chemical, a do jego produkcji został wykorzystany polimer Amphora 3D. Materiał posiada 80% PLA i 20% włókien węglowych, przystosowanych do druku 3D. Choć pomysł stworzenia tego typu materiału nie jest niczym nowym – od sierpnia zeszłego roku z powodzeniem sprzedaje go w Polsce firma 3DFilamenty, colorFabb wprowadził do swojego filamentu szereg ciekawych właściwości:
- wyjątkowo wysoką sztywność (6.2 GPa), która jest dwukrotnie wyższa niż w zwykłym PLA
- zmniejszoną łamliwość i wysoką wytrzymałość warstw
- wysoką wytrzymałość na topienie
- wysoką dokładność wymiarową średnicy filamentu
- niska woń w trakcie procesu druku 3D i brak styrenu
- atrakcyjny, czarny matowy kolor.
Nowy filament jest przeznaczony zarówno dla przemysłu jak i hobbystów. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, znajdzie zastosowanie zarówno w produkcji prototypów przemysłowych, samochodowych czy lotniczych, jak również dronów. colorFabb zapewnia, iż testował nowy materiał przez 6 tygodni na 8 różnych drukarkach 3D i ani razu nie doszło do zapchania głowicy drukującej, ani innego problemu związanego z ekstruzją materiału.
XT-CF20 jest dostępny od wczoraj w przedsprzedaży, a pierwsze zamówienia zaczną być realizowane na koniec lutego. Jego cena wynosi 49,95 € (ok. 210 PLN) za rolkę 0,75 kg. Filament występuje w dwóch średnicach: 1,75 mm i 2,85 mm.
Grafika: materiały prasowe