TRD Surfaces, duński startup, powstały na Duńskiej Politechnice, stworzył fibtip – głowicę do drukarek 3D typu FDM / FFF, powlekaną powłoką ceramiczną. Dzięki zastosowaniu węglika chromu w procesie powlekania, głowice fibtip charakteryzują się bezprecedensową trwałością, bez względu na gatunek drukowanego filamentu, minimalizację przywieraniu resztek materiału w jej wnętrzu lub na krawędziach, co niweluje ryzyko jej zapchania oraz niezwykłą przewodność cieplną. Głowice fibtip są kompatybilne ze znakomitą większością amatorskich i desktopowych drukarek 3D na rynku, w tym Creality, Anycubic, Prusa, Ultimaker czy MakerBot.

TRD Surfaces specjalizuje się w hartowaniu stali i powlekania powierzchni. Technologia ta została pierwotnie opracowana na Politechnice Duńskiej. W przypadku fibtip zastosowano tą samą metodę, ale z użyciem powłoki ceramicznej – wcześniej ta technika została z powodzeniem zastosowana m.in. w dużych, wysokoprężnych silnikach MAN ES i przemysłowych dyszach wodnych.

Początkowo zespół TRD Surfaces szukał możliwości stworzenia głowic drukujących, które będą sobie radzić z filamentami wysoko ściernymi, domieszkowanym np. włóknem węglowym lub kulkami szklanymi. Pierwotnie próbowano wykorzystać w tym celu samą stal narzędziową, ale z uwagi na jej niewystarczającą przewodność cieplną, zdecydowano się na pokrycie jej powłoki ceramiką. Powierzchnia głowic fibtip jest wykonana z węglika chromu i ma dwukrotnie wyższą przewodność cieplną niż mosiądz, jak również przewyższa pod tym względem węglik wolframu. Mimo że warstwa pokrycia jest bardzo cienka, nadal w dużym stopniu przyczynia się do przenoszenia ciepła przez dyszę.

W przypadku gdy resztki drukowanego materiału przylegają do powierzchni głowicy (np. na skutek nieudanego wydruku 3D), są bardzo łatwe do usunięcia. Powierzchnia węglika chromu ma unikalną właściwość zapobiegającą przywieraniu, co znacznie ułatwia czyszczenie dyszy i ogranicza nagromadzenie resztek materiału w jej wnętrzu do minimum. Wnętrze głowic fibtip jest również pokryte powłoką ceramiczną, dzięki czemu ma właściwości zapobiegające przywieraniu, zmniejszając ryzyko zatkania.

Głowice fibtip występują w dwóch wariantach – V6 i MK8 i są kompatybilne z następującymi modelami drukarek 3D:

  • Anet
  • Anycubic
  • BQ
  • Creality
  • FELIXprinters
  • gCreate
  • Lulzbot
  • MakerBot
  • Monoprice
  • Prusa
  • Ultimaker.

Ich jedyną istotną wadą jest cena – głowice kosztują po 65 EUR (ok. 300 PLN). Można zamawiać je na stronie producenta.

Źródło: www.fibtip.com
Zdjęcia: www.fibtip.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like