Creality wypuściło na rynek nową, wielkoformatową drukarkę 3D typu FDM / FFF – CR-M4. Urządzenie jest przedstawiane jako sprzęt klasy quasi-przemysłowej, wyposażony w funkcje sieciowe pod kątem tworzenia farm drukarek 3D. Obszar roboczy CR-M4 to 450 x 450x 470 mm, a stabilność konstrukcji ma zapewniać podwójna oś Z i dwa pręty podtrzymujące, co tworzy sztywny trójkąt stabilizujący górną ramę urządzenia. Każda oś Z jest napędzana przez niezależny silnik, co ma zapewniać precyzyjny i dokładny ruch. Koszt nowej drukarki 3D to 1359 EUR.
Oprócz sztywnej trójkątnej ramy, CR-M4 jest także wyposażony w podwójne szyny liniowe osi Y, aby zapewnić jakość modeli. Podwójne szyny liniowe osi Y są frezowane z wysokiej jakości stali łożyskowej, co znacznie poprawia dokładność ruchu w osi Y i zwiększa odporność na zużycie, luz i duże obciążenia. Według Creality, nowy system szyn liniowych wykonanych przy użyciu obróbki skrawaniem CNC jest o wiele bardziej niezawodny i trwały niż szyny V-slot. Dodatkowo przekładnia osi Y jest napędzana przez mocny, precyzyjny silnik krokowy, zapewniający zwiększoną precyzję i płynny ruch. Wyniki testów przeprowadzone w Creality Lab wykazały, że silnik krokowy może drukować nieprzerwanie i stabilnie przez 720 godzin (30 dni).
CR-M4 jest dostosowany do podłączenia wielu egzemplarzy do sieci LAN za pośrednictwem Creality Print, aby stworzyć własną, centralnie sterowaną farmę drukarek 3D. Użytkownicy mogą również drukować i monitorować zdalnie z aplikacji Creality Cloud lub sieci, gdy CR-M4 jest podłączony do Internetu. W ramach farmy drukarek 3D urządzenia mogą produkować ten sam model za pomocą jednego polecenia z Creality Print lub Creality Cloud Web. CR-M4 może również drukować bezpośrednio pendrive lub z poziomu komputera przez kabel USB-C, RJ45 jak również przez Wi-Fi.
Drukarka 3D jest wyposażona w autorski, bezpośredni ekstruder „Sprite” Creality, znany z wcześniej wypuszczonych na rynek modeli drukarek 3D z serii Ender i CR. Sprite ma podwójne biegi z przełożeniem 1:3,5 co zapewnia jednolitą siłę wytłaczania na poziomie 80N. Dzięki ulepszonej dyszy i wkładowi grzałki o mocy 50W, hotend o wysokim przepływie może całkowicie przetwarzać wysokotemperaturowe filamenty w temperaturach na poziomie 300°C jak poliwęglan lub nylon. Oczywiście CR-M4 doskonale radzi sobie z najpopularniejszymi filamentami jak PLA, ABS, czy PETG. W standardzie drukarka 3D jest wyposażona w głowicę drukującą o średnicy 0,4 mm, ale można ją wymienić na większe: 0,6 mm i 0,8 mm.
CR-M4 ma w pełni automatyczne poziomowanie stołu za pomocą CR Touch – system sondowanie 25 punktów na stole roboczym i przesunięcia osi Z z dokładnością do 0,05 mm. Platforma kompilacji składa się z 4 różnych warstw. Powłoka wierzchnia zapewnia silną przyczepność, a giętka blacha ze stali sprężynowej ułatwia usuwanie dużych modeli bez deformacji. Podstawa magnetyczna oraz dwa bolce pozwalają na szybkie zatrzaśnięcie i szybkie zdjęcie płytki z konstrukcji drukarki 3D. Ostatnią warstwą jest podgrzewany stół ze stopu aluminium o wymiarach 470 x 470 mm, który zgodnie z wynikami testów przeprowadzonych przez Creality Lab nagrzewa się do temperatury 60°C w ciągu 160 sekund.
Drukarka 3D wyposażona jest w przemysłowy zasilacz sterujący o mocy 800W, który zapewnia bezpieczną i stabilną pracę. Zasilacz jest kompatybilny z napięciem 100V-240V i może filtrować wahania napięcia i zakłócenia elektromagnetyczne oraz zapobiegać zwarciom, przeciążeniom, przepięciom i przegrzaniu drukarki 3D.
Do obsługi drukarki 3D dostarczany jest kolorowy ekran o przekątnej 4,3 cala z prostym i responsywnym sterowaniem dotykowym. Ekran obsługuje podgląd modelu i strojenie PID temperatury. Ekran wyłączy się po pięciu minutach braku aktywności. Dzięki cichej płycie głównej hałas z CR-M4 w odległości 1 m wynosi 50 decybeli, co odpowiada dźwiękowi rozmów w pomieszczeniach.
Źródło: www.creality.com