Technologia druku 3D z metalu jest bez wątpienia najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną ze wszystkich metod przyrostowych. Selektywne spawanie i obróbka cieplna sproszkowanych stopów metali niesie ze sobą wyzwania związane z czystością i homogenicznością samych wydruków jak i konieczności odpowiedniego zaprojektowania struktur podporowych, które będą później możliwe do usunięcia. Należy także pamiętać o złożonym i często wieloetapowym post-processingu – to wszystko razem wzięte czyni druk 3D procesem nie tylko trudnym ale i dość drogim.
Wycena usługi druku 3D z metalu jest teoretycznie możliwa od ręki przy pomocy kalkulatorów znajdujących się na stronach czołowych firm usługowych, jednakże ma ona albo charakter szacunkowy, albo uwzględnia jedynie sam wydruk 3D bez kosztów dodatkowych (koniec końców wycena wymaga zatwierdzenia przez pracownika danej firmy). I bez względu na jej charakter – zawsze wymagany jest model 3D. Co jednak w sytuacji, gdy firma jest dopiero na etapie wczesnego projektowania całego procesu technologicznego i jeszcze nie wie, czy skorzysta z druku 3D? Co jeśli okaże się on jednak nieefektywnym? Jak to sprawdzić i określić?
Fińska firma Etteplan (posiadająca liczne oddziały na świecie, w tym w Polsce), opracowała estymator kosztów druku 3D z metalu. Jest on całkiem darmowy (niezbędna jest jednak rejestracja) i nie wymaga przesyłania modeli przestrzennych. Symulację produkcji generujemy na podstawie szeregu parametrów opisowych:
- wysokość detalu?
- objętość detalu?
- poziom skomplikowania w skali od 1 do 2 (przeskok o 0,05), gdzie jeden to prosta geometria, a 2 detal o strukturze lattisowej?
- czy produkcja odbędzie się na maszynie wyposażonej w 1 lub 2 głowice laserowe?
- stop metalu?
- ile detali może zmieścić się na stole roboczym?
- czy detale mogą być piętrowane?
- szacunkowy procent struktur podporowych jakie będą potrzebne do wydrukowania detalu?
- szacunkowy koszt prac post-processingowych
- wysokość rocznej produkcji?
Na podstawie powyższych danych otrzymujemy raport w którym:
- szacunkowy koszt produkcji z podziałem na druk 3D, materiał oraz pre- i post-processing
- możliwość optymalizacji produkcji w oparciu o celową kwotę
- macierz kosztów służącą do szacowania, jakie zmiany należy wprowadzić w części, aby była ona zasadna biznesowo; np. cena docelowa zostanie osiągnięta, jeśli wielkość i wysokość elementu zmniejszy się o 20%
- optymalna wielkość produkcji – kiedy warto dodać więcej części na platformę roboczą, aby koszty produkcji rozkładały się najlepiej?
Aplikacja jest dostępna tutaj.
Źródło: www.amotools.com / www.etteplan.com