Desktop Metal ogłosił rozpoczęcie pierwszych dostaw swojej maszyny do cyfrowego formowania arkuszy (DSF), Figur G15. Pierwszym klientem jest Saltworks Fab – firma zajmująca się renowacją samochodów i hot rodów z siedzibą na Florydzie w USA.  Figur G15 to maszyna przemysłowa, która kształtuje stalowe blachy bezpośrednio z pliku, przy użyciu nowej, zgłoszonej do opatentowania technologii cyfrowego formowania blachy (DSF). Rozwiązanie to nie wymaga stosowania narzędzi do tłoczenia, form, matryc lub prasy.

Saltworks Fab tworzy metalowe panele nadwozi, które nie są już dostępne na rynku, często opierając się na ręcznym kuciu i pracochłonnych procesach formowania. Wprowadzając dwie nowe maszyny Figur G15, firma zamierza zrewolucjonizować swoje podejście do produkcji, skracając czas i poszerzając ofertę, aby zaspokoić potrzeby nowych klientów. Technologia DSF umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów, wydajnych projektów jednorazowych i projektów krótkoseryjnych. Saltworks Fab zaprezentowało możliwości Figur G15 na targach SEMA Show w Las Vegas, tworząc całe boczne nadwozie Mercedesa Gullwing z paneli aluminiowych 6061, które zostało uformowane w niecałe 10 godzin, stanowiąc kompletny 15-częściowy montaż.

Oprócz Saltworks, inną firmą która korzysta z Figur G15 jest Rob Ida Concepts z New Jersey, tworzące komponenty do samochodu Tucker Carioca z 1955 r. Jest to koncept pojazdu legendarnego producenta samochodów Prestona Tuckera, który nigdy nie przeszedł z etapu rysunków do produkcji.

Cyfrowe narzędzia tnące są powszechnie stosowane w branży formowania i wytwarzania blach, ale żadna maszyna tego typu nie została do tej pory szeroko skomercjalizowana. Większość rozwiązań wymaga niestandardowych narzędzi formujących, form lub matryc, które charakteryzuj ą się długim czasem produkcji i są drogie. Technologia DSF została stworzona w celu utrzymania wysokiej precyzji dzięki zastrzeżonej patentowo konstrukcji platformy roboczej, która zmniejsza rozkład sił na arkuszu podczas pracy. Desktop Metal liczy na to, że dzięki temu producenci blach poprawią swoją sprawność biznesową i sprawią, że formowanie blach będzie dostępne dla nowych zastosowań w różnych ilościach.

Figur G15 posiada sterowaną programowo ceramiczną głowicę narzędziową poruszającą się w osiach XY, która stopniowo formuje duże arkusze metalu warstwa po warstwie z siłą do 2000 funtów. Obszar formowania to 1450 x 1000 mm i pozwala Figur G15 na przetwarzanie form pozytywowych i negatywowych do 400 mm w kierunku pionowym Z. Można również przetwarzać różne metale i grubości, w tym stal o grubości do 2 mm i aluminium do 2,5 mm.

Źródło: www.desktopmetal.com
Zdjęcia: www.businesswire.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like