Desktop Metal, amerykański producent przemysłowych drukarek 3D do druku 3D z metalu, poszerzył swoją ofertę produktową o miedź. Materiał jest dedykowany do Studio System™, który służy do produkcji niskoseryjnej w warunkach biurowych.
Materiał w technologii Desktop Metal umożliwia wysokowydajną, zoptymalizowaną produkcję części o skomplikowanej geometrii. Cechuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym. Nadaje się do zastosowań obejmujących urządzenia elektroniczne, wymienniki ciepła, komponenty silnika elektrycznego, elektrody do spawania oporowego, czy inne elementy funkcjonalne, stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Materiał znajdzie swoje miejsce w przemyśle naftowym, gazowym, czy motoryzacyjnym.
Jedną z najważniejszych zalet miedzi od Desktop Metal jest to, że nie jest ona domieszkowana żadnym innym materiałem. Natomiast dzięki autorskiej technologii Bound Metal Deposition™ (BMD) zastosowanej w Studio System możliwe jest wytwarzanie z czystej miedzi, zachowując wszystkie właściwości tego metalu. Dodatkowo, zgodnie z międzynarodowymi standardami, miedź drukowana w System Studio jest jednym z najlepszych materiałów przeznaczonych do drukowania 3D elementów przewodzących ciepło i elektryczność.
Technologia BMD umożliwia szybkie wytwarzanie szerokiej gamy części użytku końcowego, które nie mogą być wyprodukowane obróbką skrawaniem. System Studio pozwala na realizację projektów zawierających struktury kratowe czy chłodzące kanały konformalne, których wytwarzanie nie jest możliwe za pomocą konwencjonalnych metod. Geometria to nie jedyne ograniczenie tradycyjnych technologii fabrykacji. Miedź jest materiałem wysoce ciągliwym i podatnym na obróbkę na zimno. Prowadzi to do szybkiego zużycia narzędzi oraz niskich prędkości skrawania. Wytwarzanie addytywne pomaga ominąć te utrudnienia oraz czyni proces łatwym i szybkim.
Dlaczego druk 3D z miedzi w technologii BMD jest przydatny?
Niektóre elementy wymagają zastosowania materiałów przewodzących ciepło i elektryczność, a przy tym posiadają skomplikowaną geometrię. W przypadku uchwytu elektrody EGAR zastosowanie miedzi w połączeniu z konformalnymi kanałami chłodzącymi pomaga efektywniej odprowadzać ciepło z elektrody i lepiej regulować temperaturę, co prowadzi do dłuższej żywotności części. Ponadto, wytworzenie kanałów chłodzących jest możliwe tylko za pomocą technologii przyrostowych.
W przypadku radiatora silnika, System Studio pozwala na jego idealne dopasowanie do kształtu silnika, umożliwiając wydajniejsze odprowadzanie ciepła. Ponadto, obróbka wysokich, cienkich żeber jest trudna za pomocą konwencjonalnych metod, a drukowanie 3D umożliwia ich łatwe wytwarzanie.
W wymiennikach ciepła zawierających wewnętrzny kanał chłodzący w kształcie spirali, fabrykacja konwencjonalnymi metodami jest trudna. Stworzenie spiralnego kształtu w środku modelu i jego złożonej geometrii jest możliwe tylko za pomocą druku 3D.
Źródło: www.desktopmetal.com