Digitouch Health przedstawia etui na smartfon umożliwiające pomiar ciśnienia tętniczego

Czy obudowa na telefon może mierzyć ciśnienie tętnicze? Okazuje się, że tak. Mimo, że jak na razie drukowane w 3D etui wraz z aplikacją na smartfony jest dopiero na etapie badań, to już wkrótce może wkroczyć na listę ogólnodostępnych gadżetów.

Nadciśnienie tętnicze to spory problem w opiece medycznej. Niezależnie od przyczyny jego wystąpienia, jeśli nadciśnienie nie jest prawidłowo leczone, prowadzi  do wielu komplikacji narządowych – od retinopatii, przez niewydolność nerek, po udar mózgu czy zawał serca.

Nieprawidłowy tryb życia sprawia, że coraz częściej stwierdza się podwyższone ciśnienie tętnicze nawet u młodych osób. Rutynowe pomiary wykonywane w placówkach medycznych mogą dawać wynik zawyżony względem ciśnienia tętniczego, jakie dana osoba ma poza gabinetem lekarskim – zresztą nie tylko widok białego fartucha może zaburzyć wyniki i wpłynąć na decyzję terapeutyczną na niekorzyść pacjenta. Zwykłe automatyczne aparaty na ramię są duże i nieporęczne, więc stosują je głównie osoby starsze w domu. Miniaturyzacja i digitalizacja dopada również sektor sprzętów medycznych, producenci prześcigają się w wypuszczaniu coraz mniejszych urządzeń zdolnych odczytać ciśnienie tętnicze nawet z tętnicy w palcu.

Tak też zrodził się pomysł na podręczny aparat połączony ze smartfonem. Przedstawione w badaniu opublikowanym w Science: Translational Medicine przez naukowców z Michigan State University, the University of Maryland i Chonnam National University etui zawiera czujnik i zebrane z niego dane wysyła do aplikacji w telefonie. Użytkownik musi umieścić swój palec w odpowiednim miejscu i zgodnie z instrukcjami w aplikacji zwiększać siłę nacisku.

Większość z 30 badanych nauczyła się obsługi i była w stanie dokonywać pomiarów samodzielnie po 2-3 próbach. W trakcie badania poprzez zmianę wysokości, na której badany trzymał telefon, manipulowano wynikami w celu sprawdzenia, czy aparat zadziała przy wyższych wartościach ciśnienia tętniczego. Zmienne wartości ciśnienia uzyskiwane w zależności od wysokości względem serca, na której był wykonany pomiar, są zupełnie normalne i dotyczą każdego urządzenia mierzącego ciśnienie. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się tylko, gdy rękaw lub czujnik znajduje się na wysokości serca.

Chociaż urządzenie wydaje się proste w obsłudze i w badaniu osiągnęło podobną dokładność, co aparaty na palec dostępne na rynku, inni eksperci nie są przekonani co do jego przydatności. Wskazują, że pomiary z tętnic w palcach ogólnie są mało wiarygodne i dokładne. Bruce Alpert, kardiolog dziecięcy, wskazuje że konieczne jest powtórzenie badania na większej liczbie osób – minimum 85 pacjentów o różnych wartościach ciśnienia tętniczego. Może się bowiem okazać, że etui kiepsko sprawuje się przy bardzo skrajnych ciśnieniach – zarówno tych bardzo niskich, jak i bardzo wysokich.

Trzech z autorów badania już opatentowało technologię, którą wykorzystuje obudowa. Licencję na jej wykorzystanie dostała firma Digitouch Health. Możliwe więc, że mimo podzielonych zdań ekspertów, etui z aplikacją na smartfony pojawi się na rynku.

Do wykonania prototypu obudowy wykorzystano Object350 Connex od Stratasys. Wydrukowaną w 3D obudowę połączono śrubkami ze standardowym dostępnym na rynku etui do wybranego modelu telefonu.

Źródło: publikacja via www.3ders.org

Scroll to Top