Druk 3D i mikroformowanie wtryskowe w optymalizacji produkcji leków

Wiedza naukowców na temat ludzkiego ciała poszerza się niemal z dnia na dzień. Sprawia to, że zmienia się również podejście do leczenia i sposobu produkcji leków, gdzie coraz większy nacisk kładzie się na personalizację rozwiązań. Naukowcy z irlandzkiego Athlone Institute of Technology postanowili zbadać potencjał wdrożenia nowego sposobu w produkcji leków, który ułatwi ich przyjmowanie.

Aby zoptymalizować kształt i skład tabletek zespół naukowców pod kierownictwem Everta Fuenmayor wykorzystał dwie technologia – druk 3D metodą FFF oraz mikroformowanie wtryskowe. Dodatkowo, starając się nadać dodatkowe przewagi technologiczne swojemu rozwiązaniu specjaliści zaprojektowali strukturę drukowanych 3D leków w taki sposób, aby substancja czynna była uwalniana okresowo, w określonych ilościach.

Celem przeprowadzonych badań było zwiększenie dostępu do rozwiązań pozwalających na personalizację leków pod katem indywidualnych wymagań pacjenta. Mnogość indywidualnych uwarunkowań, które mają wpływ na potencjalny skład leków jest jednym z najważniejszych dowodów, że personalizacja leków jest nieuniknioną przyszłością. Co więcej, możliwość skomponowania optymalnej dla pacjenta dawki leków eliminuje konieczność połykania kliku lub kilkunastu tabletek – substancje lecznicze mogą zostać skompresowane wewnątrz jednej pastylki.

Obecnie, po ponad trzech latach badań, naukowcy są na etapie, w którym wytypowali najodpowiedniejsze biokompatybilne i biodegradowalne polimery, służyąc jako nośnik dla leków. Materiały polimerowe zostały połączone z substancjami leczniczymi (m.in. hydrochlorotiazydem, stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz lowastatyną), a z mieszanek wytworzone zostały kolejne warstwy tabletek. Co ciekawe, parametry procesów wytwarzania wpływają na szybkość degradacji materiału polimerowego – w  zależności od ustawień z łatwością można uzyskać czas biodegradacji na poziomie trzech lub sześciu godzin.

Zespół jest teraz na etapie optymalizacji projektu pod kątem wydajności produkcji – przy obecnej linii produkcyjnej wydruk 3D 30 tabletek trwa ponad cztery godziny, co jest nieporównywalnie małą liczbą w stosunku do masowej produkcji w koncernach farmaceutycznych.

Więcej informacji na tmat projektu mozna znaleźć w pracy naukowej „Mass-customization of oral tablets via the combination of 3D printing and injection molding” opublikowanej na łamach czasopisma International Journal of Pharmaceuticals

ZOBACZ TEŻ: Czy druk 3D leków ma sens? Analiza zastosowań technologii przyrostowych w produkcji farmaceutyków

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top