Druk 3D z betonu – a w szczególności druk 3D budynków, nie jest niczym nowym. Media branżowe opisywały już tą technologię dobrych 10 lat temu. Mimo wszystko przez cały ten czas pozostawała ona raczej ciekawostką medialną. Wdrożenia były incydentalne i praktycznie każde z nich były szeroko opisywane przez media – również głównego nurtu. Tymczasem wydaje się, że aktualnie jesteśmy świadkami swoistego przesilenia i technologia 3DCP (3D Construction Printing) powoli wkracza w sferę szerszej adaptacji.
Rok temu duńska firma COBOD zaprezentowała raport na temat rzeczywistego stanu sektora druku 3D w budownictwie. Zaprezentowane liczby były dość ubogie… Według COBOD, w marcu 2023 r. na całym świecie stało zaledwie 129 budynków wydrukowanych na drukarkach 3D. Powstały one na 105 różnych placach budów, z czego 51 z nich (40%) na maszynach wyprodukowanych właśnie przez COBOD. Drugą co do wielkości firmą pod względem wydrukowanych konstrukcji jest amerykańskie ICON, które pomogło stworzyć 15 budynków. Kolejne na liście było chińskie Winsun, holenderskie CyBe i francuskie XtreeE – każda z firm wybudowała po pięć „budynków 3D”.
Ale liczne doniesienia prasowe jakie pojawiły się po publikacji tego raportu wskazują, że powyższe dane są już nieaktualne. Technologia 3DCP zaczęła być mocno rozwijana na bliskim wschodzie przez firmy z Arabii Saudyjskiej. Bardzo prężnie działają też firmy z Azji i USA. Również w Europie coraz częściej pojawiają się projekty, gdzie 3DCP jest w użyciu.
A teraz okazuje się, że do tego sektora wchodzi naprawdę wielki, międzynarodowy gracz – Honeywell. To międzynarodowy konglomerat z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej w USA, który działa w czterech obszarach biznesowych: lotnictwo, automatyka budynkowa, materiały i technologie wydajnościowe oraz rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i produktywności.
Teraz firma ogłosiła, że jej technologia Solstice będzie pomagać przekształcić branżę budownictwa mieszkaniowego drukowanego w technologii 3D za sprawą współpracy z Mighty Buildings. Firma ta wykorzysta izolację piankową Honeywell do tworzenia paneli używanych do budowy domów drukowanych w technologii 3D.
Technologia Honeywell zastąpi tradycyjną izolację piankową, pomagając Mighty Buildings ograniczyć emisje CO2 i produkować wytrzymałe, energooszczędne panele budowlane. Zostaną one wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym Mighty Buildings w Monterrey w Meksyku. Obecnie zakład ma zdolność drukowania wystarczającej liczby paneli na dwa domy dziennie, a całkowity czas budowy domu wydrukowanego w technologii 3D przez Mighty Building często wynosi mniej niż tydzień. Po ukończeniu budowy domy te wymagają mniej energii do ogrzewania i chłodzenia niż te zbudowane przy użyciu innych powszechnie stosowanych środków spieniających, ponieważ Solstice LBA zapewnia lepszą izolację termiczną.
„To drobny krok dla Honeywell, ale wielki dla sektora 3DCP”. Fakt że światowy gigant chemii budowlanej zadaje sobie trud aby poinformować opinię publiczną o nawiązaniu tak niszowej z punktu widzenia jego działalności operacyjnej współpracy, pokazuje że mimo wszystko widzi on w tym jakąś długofalową perspektywę. To przypomina czasy gdy tradycyjnym drukiem 3D zaczynały interesować się globalne koncerny chemiczne, które dostarczały surowce do produkcji filamentów, proszków czy żywic.
Możliwe że jesteśmy świadkami czegoś podobnego w kontekście druku 3D z betonu.
Źródło: www.honeywell.com