Naukowcy z NTU (Nanyang Technological University) w Singapurze opracowali metodę druku 3D z betonu, powstałego w oparciu o zmielone szkło, pochodzące z recyclingu. Biorąc pod uwagę ostatnie raporty rynkowe, alarmujące w kwestii kurczących się na świecie zasobów piasku wykorzystywanego w budownictwie, koncept zastąpienia go szkłem z recyklingu (w dowolnej formie – w tym m.in. w druku 3D), może w przyszłości otworzyć drzwi do bardziej przyjaznej dla środowiska architektury.
Według najnowszych danych Narodowej Agencji Środowiska w 2021 r. tylko 13%z 74.000 ton odpadów szklanych zostało poddanych recyklingowi. Jednocześnie z powodu rosnącej liczby ludności, urbanizacji i rozwoju infrastruktury, świat stoi w obliczu brak piasku, który klimatolodzy nazywają jednym z największych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem w XXI wieku.
Używając specjalnie opracowanej mieszanki betonowej zawierającej szkło z recyklingu, zespół badawczy NTU z powodzeniem wydrukował w 3D ławę betonową o wysokości 40 cm – demonstrując po raz pierwszy, że szkło może być użyte do drukowania 3D obiektów o doskonałej integralności strukturalnej.
Aby rozpocząć proces komercjalizacji, złożono wniosek o ujawnienie technologii dla tej innowacji, a zespół NTU współpracuje teraz z singapurskim start-upem w celu opracowania metody druku 3D tego typu aplikacji na większą skalę.
Źródło: www.youtube.com via www.greentechprogress.com