Druk 3D jest powszechnie stosowany w architekturze i wyposażeniu wnętrz. Holenderska firma Aectual, która specjalizuje się w tego typu aplikacjach, wprowadziła serię drukowanych w 3D paneli akustycznych. Design powstał we współpracy z Gramazio Kohler Research w ETH Zürichu. Placówka zajmuje się wytwarzaniem przyrostowym niekonwencjonalnych elementów architektonicznych i budowlanych.
Seria nowych produktów zawiera w pełni konfigurowalne, drukowane 3D panele akustyczne, wykonane z materiałów na bazie roślin. Panele te nadają się do wszystkich rodzajów przestrzeni, od obiektów komercyjnych po przestrzenie mieszkalne. Zostały zaprojektowane w celu redukcji pogłosu i echa, aby tworzyć spokojniejsze i bardziej ciche otoczenia. Jak twierdzi producent, dzięki swoim rozwiązaniom druku 3D na dużą skalę, jest w stanie dostosować panele do przestrzeni. Co więcej, Aectual zapowiada, że panele będą mogły być w pełni dostosowane do potrzeb i stylu klienta.
Projekt i koncepcja działania paneli akustycznych została opracowana przez Gramazio Kohler Research, bazując na mechanizmach wygłuszania występujących w naturze. Panele posiadają parametrycznie zaprojektowaną powierzchnię, która rozprasza fale dźwiękowe, redukując echo i pogłos nawet o połowę. Jako, że akustyka i architektura są ze sobą ściśle związane, zespół z Gramazio Kohler Research postanowił połączyć użyteczność z estetyką, tworząc ciekawą geometrię, która nada przestrzeni niecodzienny wygląd. Każdy projekt jest generowany na podstawie konkretnej przestrzeni, aby panele jak najlepiej spełniały swoją funkcję.
Wygląd i funkcjonalność paneli to nie jedyne elementy godne uwagi. Nowe produkty Aectual są wykonane z tworzyw sztucznych wpisujących się w trend ekonomii zrównoważonego rozwoju, tzw. circular economy. Materiał użyty do produkcji obiektów jest w 100% pochodzenia roślinnego, a proces w którym jest on wytwarzany nie generuje odpadów. Panele można poddać recyklingowi, kiedy nie będą już dłużej potrzebne. Z drugiej strony Aectual może je odebrać bezpośrednio od klienta i wykorzystać do wytwarzania nowych elementów.
Misją holenderskiej firmy jest dostarczanie rozwiązań, które są w 100% zgodne z filozofią circular economy. Firma oferuje usługi projektowania na żądanie, wykorzystując projektowanie cyfrowe i wytwarzanie przyrostowe. Jak mówi Hedwig Heinsman, współzałożycielka i dyrektor handlowy firmy Aectual współpraca z Gramazio Kohler Research pokazuje ambicję Aectual, aby połączyć badania akademickie i innowacyjne projekty z szeroką publicznością, oferując projektantom i środowisku akademickim jedną platformę do publikowania, produkcji oraz bezpośredniego udostępniania i sprzedaży ich projektów.
Drukowane 3D panele akustyczne można nabyć w sklepie internetowym Aectual. Są one dostępne w kolorze „velvet grey” lub, na życzenie klienta, w dowolnym odcieniu Natural Color System. W przypadku realizacji obejmujących obszar większy niż 100 metrów kwadratowych, Aectual zaoferuje w pełni zindywidualizowany projekt oparty na przestrzennym projekcie pomieszczenia.
Źródło: prweb.com
Grafika przewodnia: Materiały Prasowe, zdjęcia autorstwa Michael Lyrenmann