Drukujemy na mur beton

Nowiny o zastosowaniu druku 3D w budownictwie pojawiają się co jakiś czas na stronach CD3D. Dotychczas nie było okazji wyjść poza okazjonalne ciekawostki i wstępne zapowiedzi. Ostatnio jednak nawet szacowne engineering.com pozwala sobie na optymizm wobec druku 3D z betonu w bieżącym roku.

Rzecz konkretnie o przedsięwzięciu CyBe Construction, którego założyciel, Berry Hendriks, od drugiej połowy 2013 roku wytrwale rozwija budowlaną technologię druku 3D. Holenderskie CyBe Construction ma w ciągu najbliższych tygodni rozpocząć sprzedaż specjalnej, drukowalnej zaprawy cementowej, później zaś do oferty dołączyć ma także maszyna drukująca.

CyBe obecnie mocuje się z prawodawstwem unijnym, które wymaga uprzedniego uzyskania specjalnego certyfikatu budowlanego, bez którego drukarka nie będzie mogła być używana na placach budowy Unii Europejskiej. W sposobie działania przypomina wspominaną wcześniej w CD3D drukarkę Apis Cor, z centralnie umiejscowionym ramieniem operującym wokół siebie.

Szybkoschnąca zaprawa CyBe może być wykorzystana do wydrukowania dowolnych kształtów bez konieczności wytwarzania podpór. Tę odważną deklarację CyBe uzasadnia specyfikacjami zaprawy, z których wynika, że tężeje ona w ciągu 3 minut i w ciągu godziny osiąga pełną trwałość strukturalną. W trakcie drukowania, nową warstwę można nakładać na wcześniejszą po 10 sekundach, zaś maksymalna prędkość wydruku to 60 cm/s. Ponadto, Holendrzy chwalą się użyciem ekologicznych i przyjaznych dla zdrowia składników.

Drukarka ma mieć możliwość drukowania w dwóch opcjach: na szybko, z charakterystycznymi wałeczkami drukarskimi, albo na gładko. Ramię maszyny ma ponad 3-metrowy zasięg i może wydrukować konstrukcje do wysokości około 2,5 metra w ciągu 20 minut.

Nauczyliśmy się już, że tylko skupienie się na rozwijaniu technologii i szkolenie klientów w jej wykorzystywaniu zapewni wszystkie wynikające z niej korzyści. W ten sposób każdy może skupić się na tym, w czym jest najlepszy, my produkujemy drukarki 3D a nasi klienci używają ich do wytwarzania produktów. Jakby nie patrzeć, na budownictwie najlepiej znają się firmy budowlane, zaś w tej chwili nie da się budować wyłącznie przy użyciu jednej drukarki 3D.

Berry Hendriks, Cybe Construction

CyBe rozwija także usługi związane z ekologicznymi zaprawami na bazie lokalnie dostępnych roślin. W założeniu ma to pomóc mniejszym społecznościom w osiągnięciu samowystarczalności oraz przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla związanej z transportem materiałów budowlanych. Ponadto, CyBe oferuje usługi betonowego wydruku 3D na zamówienie projektantów, firm i instytucji.

Na podstawie: CyBe, Engineering.com, 3dPrint
Grafika: CyBe

Scroll to Top