Dziesięciokrotnie szybszy proces druku 3D? BigRep i TNO twierdzą, że to możliwe!

Przyszłość technologii addytywnych to przemysł, a tegoroczne targi formnext tylko to potwierdziły. Wielkogabarytowe drukarki 3D stojące na halach produkcyjnych tuż obok innych, profesjonalnych maszyn produkcyjnych nie są już zaskoczeniem. Teraz inżynierowie prowadzą prace nad całkowitą automatyzacją procesu. W czasie trwania formnext 2016 podpisano umowę o współpracy pomiędzy Big Rep i TNO, opiewającą na kilka milionów euro.  Ta kooperacja ma urzeczywistnić idee przeniesienia druku 3D na linie produkcyjne…

Berliński start-up BigRep znany jest przede wszystkim jako twórca drukarki 3D BigRep One o imponujących wymiarach stołu roboczego (objętość większa niż 1m3!). Jest to obecnie największe na świecie urządzenie drukujące w technologii FDM, które może znaleźć zastosowanie zarówno w przemyśle jak i wśród użytkowników indywidualnych.

17 listopada br. firma podjęła współpracę z TNO, czyli holenderską organizacją zajmującą się wdrożeniami badań naukowych. Ich wspólnym celem jest całkowita automatyzacja procesu druku przestrzennego. W ramach połączenia sił, BigRep zainwestuje milion euro w projekt badawczy „Amsystems„, który do tej pory był realizowany przez TNO we współpracy z politechniką w Eindhoven.

Projekt, oprócz całkowitej robotyzacji, przewiduje zwiększenie wydajności poprzez możliwość wytwarzania kilku detali w tym samym czasie. Zdaniem autorów ten zabieg ma podnieść produktywność procesu niemal dziesięciokrotnie!

Według CEO BigRep, René Gurka, przeniesienie druku 3D na linie produkcyjne ma szansę stać się technologią przyszłości, która będzie w stanie produkować detale dla przedstawicieli wielu branż m.in. motoryzacyjnej czy też lotniczej.

Autorzy projektu już określili go jako „rewolucyjny„. Ja jednak nie spieszyłabym się z tym określeniem – tym bardziej, że o liniach produkcyjnych w kontekście druku 3D już słyszałam. Warto też zauważyć, że technologia druku 3D z termoplastów nie zapewni szerokiej gamy produktów finalnych i sprawdzi się jedynie w szybkim prototypowaniu.

Scroll to Top