EnvisionTEC prezentuje dwie nowe funkcjonalności w biodrukarce 3D – Bioplotter

EnvisionTEC – jeden z najdłużej działających na rynku producentów drukarek 3D i twórca technologii DLP (drukowanie 3D z żywic utwardzanych światłem emitowanym przez projektor), posiada od wielu lat w swojej szerokiej ofercie także własną biodrukarkę 3D. Bioplotter to jedno z pierwszych urządzeń tego typu jakie trafiło na rynek i od wielu lat jest jednym z najczęściej kupowanych systemów do biodruku 3D. Firma ogłosiła niedawno publikację 333-tego artykułu naukowego poświęconego Bioplotterowi i aplikacji jakie powstają za jego pomocą. Podczas zakończonej w zeszłym tygodniu konferencji European Society for Biomaterials (ESB) w Dreźnie, w Niemczech, EnvisionTEC zaprezentował dwie dość istotne aktualizacje urządzenia.

Pierwsza funkcjonalność to nowa głowica fotoutwardzająca, która umożliwia zastosowanie pięciu długości fali lub kombinację kilku długości fali przy tworzeniu pojedynczego biowydruku. Najczęściej stosowaną długością fali jest 365 mm, jednakże wg badań przytoczonych przez EnvisionTEC wykazano, że ma ona negatywny wpływ na przeżywalność komórek. Nowa głowica ma pozwalać na stosowanie fotoinicjatorów reagujących na zasięg światła widzialnego, które nie będą uszkadzać biodrukowanych komórek.

Drugą funkcjonalnością jest głowica atramentowa, przeznaczona do dozowania hydrożeli o niskiej lepkości podczas biodrukowania obiektów przestrzennych lub hybrydowego wytwarzania scaffoldów. Dodatkowo za pomocą wbudowanego zawora mikrodozującego można zaprogramować dozowanie pojedynczych, niepołączonych kropek materiału lub łączenia ich, w wyniku czego powstają hydrożelowe linie na które można osadzać materiał biologiczny.

https://youtu.be/ukEQSroCvZ8

Gowica atramentowa może także realizować projekty szybkiego druku punktowego, wypełniając pory w scaffoldach hybrydowych.

Źródło: www.envisiontec.com

Scroll to Top