Ze względu na szereg swoich zalet technologie przyrostowe zyskały popularność w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Wysoka precyzja wykonania idąca w parze z wydajną produkcją nisko seryjną stały się głównym powodem zainteresowania przedstawicieli również branży medycznej – wykorzystując technologię druku 3D stosunkowo szybko i tanio można wykonać modele anatomiczne na potrzeby lekarzy, chirurgów czy studentów anatomii.

Ze względu na stopień złożoności ludzkiego organizmu stworzenie modeli do nauki anatomii stało się wyzwaniem. Koncepcję tworzenia elementów anatomicznych podjął m.in. 3D System wprowadzając nową usługę, optymalizującą zamawianie wydruków anatomicznych na podstawie dostarczanych przez pacjenta danych w standaryzowanych formatach odpowiednich dla technologii przyrostowych. Aby zapewnić właściwą jakość i czytelność modeli najczęściej wykonywano wydruki 3D elementów ciała, a nie całych sylwetek.

Mixed Dimensions, amerykańskie studio projektowe jest w trakcie prowadzenia kampanii Kickstarterowej, której celem jest zebranie finansowania na projekt stworzenia modeli anatomicznych w pełnym kolorze. Wydruki 3D mają pomóc przede wszystkim lekarzom oraz studentom medycyny, ale również artystom w ich codziennej pracy nad studiowaniem anatomii ludzkiego ciała.

Twórcy zapewniają, że modele są anatomicznie poprawne, bardzo szczegółowe i przystosowane do procesu druku przestrzennego. Wydruk 3D w pełnym kolorze jest możliwy dzięki  połączeniu drukującej w pełnym kolorze drukarce 3D Mimaki z opatentowanym oprogramowaniem od Mixed Dimensions. Efektem są precyzyjne modele oddające złożoność ludzkiego ciała.

Każdy model przygotowywany jest na zamówienie klienta z dbałością o najmniejsze szczegóły (obejmuje to m.in. ręczny post-processing czy lakierowanie wydruków 3D. W swojejofercie firma posiada modele zarówno mężczyzn jak i kobiet w czterech wariantach rozmiarowych (od 13 do 30 cm). Dodatkowo, każdy klient może wybrać dowolny styl wykonania modelu wśród dostępnych wariantów:

  • Full skin,
  • Half Skin/Mucle,
  • Full Muscle,
  • Half Skin/Skeleton,
  • Full Skeleton.

W komplecie z modelem anatomicznym producent dostarcza również stojak na model oraz plakat anatomiczny. Cena modeli zależy od rozmiaru – najmniejszy z nich można kupić za około 120 PLN, natomiast największy to wydatek prawie 1,300 PLN. Modele można kupować również w specjalnie przygotowanych zestawach. Autorom kampanii udało się już osiągnąć zakładany cel USD$ 5,000, jednak nadal można wesprzeć ich projekt – do jego zakończenia zostało 9 dni.

Źródło: kickstarter.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like