EOS integruje Build Quality firmy Oqton ze swoim autorskim oprogramowaniem EOSCONNECT Core

Oqton, dostawca oprogramowania do zautomatyzowanej produkcji, nawiązał współpracę z EOS w celu integracji swojego pakietu Build Quality z autorskim EOSCONNECT Core. Sprawa nie byłaby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że od trzech lat Oqton należy do kluczowego konkurenta EOS – amerykańskiego 3D Systems. Równocześnie integracja rozwiązań Oqton wymaga dostępu do integralnych zasobów technologicznych – zatem współpraca pomiędzy firmami wskazuje na duże zaufanie jakim EOS obdarzył swojego nowego partnera informatycznego.

Czym jest Oqton Build Quality? To rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji dla drukarek 3D wykorzystujących w pracy proszki metalu. Software ocenia wydajność w różnych procesach produkcyjnych, starając się zapobiegać, wykrywać i korygować anomalie i wady powstające podczas produkcji części.

Integracja tego rozwiązania z oprogramowaniem EOS ma umożliwić identyfikowalność części i pomóc obniżyć koszty produkcji poprzez zmniejszenie zużycia materiałów, czy minimalizację odpadów.

Oqton Build Quality składa się z narzędzi: 3DXpert Build Simulation, Manufacturing OS Build Monitoring i 3DXpert Build Inspection. Monitorują one cały proces produkcyjny i łagodzą anomalie wynikające z błędów podczas konfiguracji konstrukcji, druku 3D lub materiałów. Rozwiązanie współpracuje z technologią obrazu i czujników, która jest już zintegrowana z różnymi drukarkami 3D, rozszerzonymi o algorytmy AI. To eliminuje potrzebę inwestowania w dodatkowy sprzęt.

Wykrywanie i korygowanie anomalii na wczesnym etapie procesu pomaga zapewnić sukces każdej konstrukcji – od kontroli pierwszego artykułu do ostatniej części – umożliwiając producentom opracowanie powtarzalnych procesów prototypowania i produkcji, które skutecznie zapewniają wysokiej jakości części przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Pakiet oprogramowania zaspokaja potrzeby różnych producentów, którzy polegają na technologiach AM, w tym producentów produktów i sprzętu, biur serwisowych i zespołów usług inżynieryjnych oraz osób odpowiedzialnych za zapewnienie jakości.

Na koniec powracamy do początkowej informacji, jaką jest fakt że właścicielem Oqton jest 3D Systems, firma która od dekad rywalizuje z EOS na rynku drukarek 3D do metali i sproszkowanych poliamidów. Oqton został przejęty przez 3D Systems we wrześniu 2021 za 180 mln dolarów. Jednakże już w raporcie finansowym z listopada 2023 r. firma oficjalnie rozważała sprzedaż belgijskiej firmy z uwagi na pogarszające się z kwartału na kwartał finanse.

Możliwe że EOS decydując się na tak wiążącą współpracę z Oqton „coś wie”?

Źródło: www.oqton.com

Scroll to Top