Niemiecki EOS zaangażował się w innowacyjny projekt opracowania domowego systemu klimatyzacji, który będzie do dziesięciu razy bardziej wydajny od obecnych, standardowych rozwiązań dostępnych na rynku. Współpracując z firmą lotniczą Strata Manufacturing z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i producentem oprogramowania Hyperganic, EOS ma na celu stworzenie systemu, który z uwagi na swoje właściwości i energooszczędność będzie bardzo pożądany na rynkach światowych.
Hyperganic, EOS i Strata twierdzą, że do 2050 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną generowaną przez klimatyzatory zwiększy się trzykrotnie, tymczasem już teraz klimatyzatory odpowiadając za 10% światowego zużycia energii. Celem inicjatywy zawiązanej przez trzy firmy, jest osiągnięcie zmiany w konstrukcji klimatyzatorów w celu uniknięcia reperkusji środowiskowych.
Aby zainicjować wymaganą zmianę, firmy podpisały umowę o współpracy, w ramach której zobowiązały się do opracowania nowego, bardziej przyjaznego dla środowiska urządzenia klimatyzacyjnego. W praktyce projekt ma wykorzystać algorytmiczne podejście inżynieryjne Hyperganic w połączeniu z technologią druku 3D z metalu EOS, aby opracować nowatorską, energooszczędną alternatywę chłodzenia powietrzem. Hyperganic ogłosiło również plany otwarcia nowego biura inżynieryjnego na początku lipca 2022 r., w którym zespół inżynierów – który ma liczyć 20 osób, będzie współpracował z zespołami Strata i EOS, aby pomóc we wprowadzeniu systemu do realizacji.
Chociaż firmy nie określiły, w jaki sposób ich jednostka klimatyzacyjna zapewni proponowany wzrost wydajności ani jaką rolę odegra druk 3D w ich osiągnięciu, planują przedstawić aktualizację na konferencji COP28, która odbędzie się w Dubaju w 2023 r. Według założyciela EOS, dr. Hansa Langera, projekt będzie wymagał „głębokiej integracji inżynierii i produkcji„, ale może „znacznie ulepszyć najnowocześniejszą technologię„.
Źródło: www.hyperganic.com
Zdjęcie: www.hyperganic.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)