Na początku marca br. Seiko Epson Corporation – jeden z liderów globalnego rynku drukarek do papieru oraz kopiarek, zaprezentował swoją przemysłową drukarkę 3D, która może wykorzystywać powszechnie dostępne materiały innych firm do wytwarzania aplikacji przemysłowych. Wydaje się, że koncern podchodzi do tematu swojej obecności na rynku druku 3D dość poważnie, ponieważ teraz ogłosił, że jego spółka zależna – Atmix, produkująca części do formowania wtryskowego ze sztucznego kwarcu i metalu w technologii MIM, będzie produkować proszek na potrzeby technologii przyrostowych. I na dodatek będzie on pochodził z recyclingu!
Atmix buduje fabrykę do produkcji własnego proszku do druku 3D i technologii MIM, który będzie recyklatem pozyskanym z odpadów metalicznych dostarczanych przez Epson jak i złomowanego przez jego partnerów. Wbrew pozorom nie jest to działanie stricte marketingowe, mające na celu uczynienie z Epson „zielonego” przedsiębiorstwa, tylko ekonomika. Epson Group zamierza do 2050 r. uwolnić się od „podziemnych zasobów” i nie wydobywać żadnych pierwotnych materiałów nieodnawialnych. Tak jak oczywiście będzie to korzystne dla środowiska naturalnego, tak pozwoli firmie uniezależnić się od ryzyka niekontrolowanego zwiększenia się cen surowców metalicznych – co ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach w obliczu problemów z pandemią C19 w wybranych krajach, jak również konfliktem zbrojnym na Ukrainie i sankcjach gospodarczych nałożonych na Rosję.
Fabryka Atmix będzie przyjmować do recyclingu produkty wykonane z metalu, które nie przeszły kontroli jakości, odpady fabryczne, zużyte formy odlewnicze, matryce i wszelkiego rodzaju złom generowany przez Epson i jego partnerów. W ciągu trzech lat działalności, firma oczekuje że metal z recyklingu będzie stanowić jedną czwartą całkowitego zapotrzebowania Atmix na surowiec.
Wypuszczając na rynek własną drukarkę 3D, używającą w pracy m.in. metali, Epson będzie dążył przede wszystkim zastąpić własne materiały pierwotne. Równocześnie zaspokajając jedynie własne potrzeby, może stać się istotnym graczem na rynku materiałów do druku 3D.
Źródło: www.epson.com