Pod koniec 2015 r. informowaliśmy, że Seiko Epson Corporation – jeden z liderów globalnego rynku drukarek do papieru oraz kopiarek, rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem własnej drukarki 3D. Równocześnie firma od początku podkreślała, że podchodzi do ówczesnego szaleństwa na domowe drukarki 3D z dużym dystansem, i że nie należy spodziewać się efektów ich działań wcześniej niż w ciągu kolejnych 5 lat. Epson potraktował te deklaracje bardzo poważnie, ponieważ dopiero teraz – po ponad 6 latach od tamtego oświadczenia postanowił podzielić się ze światem efektami swoich prac.

Koncern opracował przemysłową drukarkę 3D, która może wykorzystywać powszechnie dostępne materiały innych firm do wytwarzania aplikacji przemysłowych. Nowo opracowana drukarka 3D Epson wykorzystuje unikalną metodę wytłaczania materiału przy pomocy płaskiej śruby (śruby w linii o spłaszczonej konfiguracji), podobnej do tych, jakie są wykorzystywane we wtryskarkach. Metoda ta umożliwia pracę z bardzo zróżnicowanymi materiałami jak granulki PEEK, żywicy, metalu lub biomasy.

Ilość ekstrudowanego materiału jest precyzyjnie kontrolowana poprzez regulację ciśnienia w głowicy i działania zaworu w zależności od prędkości pracy. Temperatura na powierzchni drukowanego elementu również jest kontrolowana w celu uzyskania wymaganej wytrzymałości. Epson wykorzystuje autorski system, który precyzyjnie kontroluje temperaturę, siłę i w efekcie dokładność.

Epson zamierza wprowadzić na rynek swoją drukarkę 3D dopiero po dokonaniu niezbędnych udoskonaleń. Niezależnie od tego będzie ją wykorzystywać we własnym zakresie do masowej produkcji niektórych części do sprzętu komercyjnego i przemysłowego. Maszyna zostanie pokazana na stoisku firmy na Międzynarodowej Wystawie Robotów 2022, która została otwarta 9 marca 2022 r. w Tokyo Big Sight.

Źródło: www.epson.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News