Australijska firma AML3D, specjalizująca się w świadczeniu kompleksowych usług druku 3D z metalu, ogłosiła otrzymanie zamówienie od azjatyckiego oddziału ExxonMobil na na kwotę 190.000 dolarów, na produkcję wysokociśnieniowego zbiornik rurowy. AML3D twierdzi, że to „największy na świecie”, komercyjny zbiornik ciśnieniowy z wydrukowany z metalu. Do produkcji ośmiometrowego i ważącego osiem ton zbiornika ma zostać wykorzystanych 5 z 8 maszyn Arcemy, opracowanych przez AML3D do spawania łukowego z wykorzystaniem technologii przyrostowych. Całkowity czas produkcji ma wynieść 12 tygodni.
AML3D zostało wybrane przez ExxonMobil do realizacji tego wyjątkowego zamówienia z uwagi na specyfikę technologii druku 3D metalu WAM opracowanej przez australijską firmę. Zrównoważenie procesu w porównaniu z tradycyjnymi technikami wytwórczymi oraz zdolność firmy do drukowania 3D komercyjnych, certyfikowanych części do użytku końcowego na dużą skalę, były kluczowymi czynnikami decydującymi o pozyskaniu tego kontraktu.
Produkcja przyrostowa zbiornika w technologii WAM ma znacznie krótszy czas realizacji w porównaniu do 12-miesięcznego czasu realizacji w przypadku tradycyjnych metod produkcji. Pozwala to rozwiązać ograniczenia łańcucha dostaw, których doświadcza ExxonMobil i dotrzymać termin dostawy zbiornika we wrześniu 2022 roku.
W produkcji zbiornika zostanie wykorzystany wysokowytrzymały drut metalowy o granicy plastyczności >450 MPa. Po zakończeniu produkcji, zostaną przeprowadzone testy obejmujące pomiary ciśnienia hydrostatycznego, testy rentgenowskie oraz kontrolę wizualną przez stronę trzecią.
Produkcja i testy zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności ze standardem ASME VIII i będą podlegać procesom akredytacji i certyfikacji. Będą także zgodne z nowym globalnym standardem API 20S dla wytwarzanych addytywnie komponentów metalowych do aplikacji naftowych i gazowych.
Zbiornik ciśnieniowy dla ExxonMobil zostanie poddany nieniszczącym testom wytrzymałościowym i testom ciśnienia hydrostatycznego, aby wykazać zgodność ze światowymi standardami, w tym Amerykańskim Instytutem Naftowym (API), Amerykańskim Stowarzyszeniem Inżynierów Mechaników (ASME) i Amerykańskim Towarzystwem Spawalniczym (AWS).
Źródło: www.aml3d.com
Zdjęcie: www.aml3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)