FLX.ARM – wielofunkcyjny robot drukujący, frezujący i montujący z Kickstartera

Chociaż Kickstarter to od dłuższego czasu wylęgarnia wątpliwej jakości projektów nastawionych wyłącznie na zysk, raz na jakiś czas zdarza się, że pojawia się tam coś naprawdę godnego uwagi. Takim projektem jest bez wątpienia FLX.ARM – niskobudżetowe ramię robota, które można wykorzystać jako drukarkę 3D, frezarkę, sondę oraz mini linię montażową. Urządzenie zostało zaprojektowane przez firmę Flux Integration LLC z Biddeford w Maine, w USA. Jego twórcy wnioskowali na Kickstarterze o 50.000 $ – dziś, na kilkadziesiąt godzin przed końcem kampanii wiadomo już, iż kwota minimum została przekroczona o blisko 25 tysięcy.

FLX.ARM jest narzędziem przeznaczonym dla projektantów, konstruktorów i inżynierów. To robot typu SCARA („Selective Compliance Articulated Robot Arm” – przegubowe ramię robota o selektywnej zgodności), co oznacza iż jego ramię porusza się w osiach XY i używa dodatkowego siłownika aby poruszać się w osi Z.  Ograniczając ruch w osiach XY ramię robota jest w stanie utrzymać sztywność osi Z bez konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. Obszar roboczy urządzenia to półokrąg o promieniu 31,75 cm i wysokości 20,32 cm, z tym że aby to wykorzystać należy zamontować odpowiednie, dodatkowe platformy robocze. Koszt urządzenia to 2 199$ (ok. 7200 PLN + koszty transportu, cła i podatków).

Urządzenie można wykorzystać na wiele różnych sposobów – wystarczy tylko wymienić głowicę roboczą i dokonać odpowiedniej zmiany / konfiguracji w oprogramowaniu. Za sterowanie urządzeniem odpowiada dedykowany software FLX.IDE, oparty o silnik WebGL. Posiada następujące funkcjonalności:

  • 3D CAD
  • 3D CAM – addatywna i subtraktywna
  • symulacja procesów produkcyjnych
  • wizualizacja ścieżki roboczej wybranego narzędzia
  • planowanie ścieżki / trajektorii roboczej
  • tworzenie i wizualizacja 3D płytek PCB.

Oprogramowanie obsługuje większość najpopularniejszych formatów plików produkcyjnych: STEP, IGES, STL, VRML, GCODE, GERBER, EAGLE.

FLX_ARM 01

Jeśli chodzi o funkcjonalności samego FLX.ARM, to w zależności od głowicy roboczej może ono służyć jako:

  • drukarka 3D – wyposażona w głowicę drukującą E3D o średnicy 0,4 mm oraz extruder Bowdena; umożliwia druk 3D z takich materiałów jak PLA, ABS, HIPS, nylon i poliwęglan; minimalna wysokość drukowanej warstwy to 100 mikronów
  • frezarka – służąca do lekkiego frezowania; zapewnia precyzyjne mocowanie do narzędzi obrotowych Proxxon IBS / E; umożliwia pracę z prędkością 5000 – 20000 rpm; niestety Proxxon IBS/E nie jest dołączany do zestawu i wymaga dodatkowego zakupu; materiały w jakich można frezować to drewno, aluminium, miedź, mosiądz, akryl, plastik, pianka czy wosk
  • ramię montażowe – posiada połączenie obrotowe, zawór elektromagnetyczny oraz możliwość zainstalowania dowolnej pompy próżniowej; umożliwia zautomatyzowany montaż różnego rodzaju urządzeń i detali
  • sonda – za pomocą tej nakładki można dokonywać szczegółowych pomiarów lub wykrywać krawędzie elementów, nad którymi prowadzone są prace.

Chociaż urządzenie znajdzie dość ograniczone grono nabywców, to fakt iż firmie udało się zdobyć 150% wnioskowanego dofinansowania na Kickstarterze należy traktować w kategorii prawdziwego sukcesu. FLX.ARM nie jest urządzeniem dla każdego, ale ci którzy zdecydują się na jego zakup z pewnością znajdą wiele ciekawych sposób na jego wykorzystanie.

Źródło: www.kickstarter.com via MójRepRap.pl
Grafika: www.kickstarter.com

Scroll to Top