Wyobraź sobie, że sam, w kilka sekund stworzysz proste formy do wykonywania odlewów z gipsu, czekolady, silikonu i innych nie wymagających wysokich temperatur substancji. Wyobraź sobie, że potrzebujesz do tego „tylko” niewielkiego urządzenia oraz… odkurzacza. Wreszcie wyobraź sobie, że nie musisz sobie tego wyobrażać, wystarczy że wesprzesz kampanię urządzenia FormBox na Kickstarterze.

Mayku to brytyjski startup założony przez Alexa Smilansky’ego oraz Benjamina Redforda. Jego założeniem jest dostarczenie narzędzi, które każdemu użytkownikowi pozwolą na stworzenie swojej własnej minifabryki. Właśnie z takim urządzeniem wystartowała ich kampania na Kickstarterze.

FormBox, bo o nim mowa, jest prawdopodobnie najmniejszym, tego typu, urządzeniem na świecie. Z powodzeniem, bowiem zmieści się na każdym biurku. W dużym uproszczeniu jest to maszyna do błyskawicznego wytwarzania prostych form przy udziale domowego odkurzacza, który służy jako pompa do odsysania powietrza. Wszystko to za sprawą specjalnych folii z tworzywa sztucznego, które łatwo przybierają kształt przedmiotu, który „otulają”. Wystarczy położyć dowolny obiekt (może być wydrukowany na drukarce 3D) na stole FormBox, założyć arkusz folii, podłączyć oraz włączyć odkurzacz i po kilku sekundach otrzymujemy odwzorowany kształt tego, co umieściliśmy na platformie roboczej. Powstała w ten sposób forma jest trwała i może być wykorzystywana wielokrotnie do odlewania z wielu materiałów, takich jak gips, czekolada, żywica, beton, czy nawet galaretka.

5baf186a788586d7a4c2f8103fcb48b5_original

FormBox może stać się idealnym uzupełnieniem drukarki 3D. Drukarka idealnie nadaje się do wydruku jakiegoś prototypu, ale do utworzenia małej linii produkcyjnej już nie. Jest to, po prostu, zbyt czasochłonne. Łącząc te dwa urządzenia możemy stworzyć taką linię drukując jeden model i na jego podstawie wytwarzając formę do odlewu. Jak sugerują sami twórcy projektu niektóre wykonane elementy mogą stanowić same w sobie produkt końcowy. Folie efektownie wyglądają, gdy się je podświetli – można więc tworzyć z nich na przykład abażury do lamp. Niestety, urządzenie ma pewne ograniczenia, których każdy potencjalny użytkownik powinien być świadomy i raczej nie uda nam się odwzorować idealnie wszystkich przedmiotów.

c495fbfb324abf7a852490e92bb916bf_original

Ciekawym posunięciem producenta jest zrezygnowanie z pompy próżniowej na rzecz odkurzacza, który zazwyczaj każdy posiada w domu. Dzięki temu urządzenie jest sporo tańsze w produkcji.

73704d7065ce1de0769004e45c4f1f01_original

FormBox kompatybilny jest z następującymi rodzajami folii termicznych:

  • ABS,
  • Polistyren,
  • Poliwęglan.
  • Polipropylen,
  • Polietylen,
  • PE,
  • PVC,
  • Akryl.

W zestawie, który kosztuje 350$ otrzymujemy trzydzieści, różnego rodzaju folii.

Kampania na pewno zakończy się sukcesem, ponieważ do końca zostało jeszcze dwadzieścia dziewięć dni, a zebrano już dwukrotnie więcej niż zakładane pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Tylko w czasie pisania tego tekstu na koncie Mayku przybyło niemal dziesięć tysięcy dolarów.

Źródło: www.kickstarter.com, www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News