3D Printers, wrocławski producent profesjonalnych drukarek 3D typu FDM – HBOT 3D F300, oficjalnie przechodzi na jeden z najpopularniejszych programów do cięcia modeli i przygotowywania ich do druku 3D – SIMPLIFY3D. Od teraz oprogramowanie jest domyślnym softem dla przemysłowych urządzeń z serii F300 – i co ważne, jest oferowane bezpłatnie (nominalna cena programu to 149 $).

HBOT 3D F300, to drukarka 3D o dużym i zamkniętym obszarze roboczym, na poziomie 30 cm w każdej z osi. Urządzenie przeznaczone jest do zastosowań profesjonalnych i drukuje z większości materiałów eksploatacyjnych dostępnych na rynku, jak PLA, ABS, HIPS, PET-G, czy materiały kompozytowe. Wraz z SIMPLIFY3D, drukarka 3D otrzymuje komplementarne narzędzie, umożliwiające drukowanie skomplikowanych geometrycznie modeli 3D, o dużych gabarytach. Wraz z zakupem HBOT 3D F300, klienci otrzymują bezpłatną licencję do wykorzystania na dwóch stanowiskach.

Chociaż SIMPLIFY3D oraz kwestię jego funkcjonalności mieliśmy okazję już kilkakrotnie poruszać na łamach naszego serwisu (ostatnio w kontekście wypuszczenia przez producenta na rynek jego najnowszej wersji 3.1), poniżej przedstawiamy listę najważniejszych cech oprogramowania.

1. Zaawansowana edycja supportów

Jedną z najważniejszych cech SIMPLIFY3D jest funkcja edycji, dodawania oraz usuwania supportów. Do wyboru mamy trzy opcje

  • automatyczne generowanie podpór drukowanego modelu
  • ręczne dodawanie bądź usuwanie elementów podtrzymujących (także ustawianie ich wielkości oraz lokalizacji)
  • import supportów z pliku zewnętrznego.

artykul-1

Simpify3D w porównaniu do innych rozwiązań, generuje jedne z najlepszych pod względem dobrania struktury podtrzymujące, co przekłada się na znacznie lepszą jakość drukowanych powierzchni. Co ważne, całość jest niezwykle intuicyjna i prosta w obsłudze.

artykul-2

2. Druk 3D z różnie zadanymi parametrami wydruku

SIMPLIFY3D pozwala na druk kilku elementów z różnie zadanymi parametrami, np. na jednym stole roboczym mamy możliwość wydrukowania kilku elementów 3D o całkowicie różnych ustawieniach – różne rodzaje wypełnienia, gęstości, retrakcji, supportów, a nawet materiałów czy temperatur. Można także ustawić różne rodzaje wypełnienia dla różnych fragmentów jednego, drukowanego obiektu.

artykul-3

Chociaż podobne funkcjonalności można znaleźć w innych slicerach, SIMPLIFY3D oferuje większą liczbę opcji zaawansowanych.

3. Duża prędkość cięcia

Jedną z kluczowych cech SIMPLIFY3D jest duża prędkość cięcia modeli – w niektórych przypadkach aż 10 razy szybciej w porównaniu do innych rozwiązań na rynku.

4. Atrakcyjny podgląd modelu

Modele widoczne na ekranie możemy oglądać w różnych ustawieniach parametrów oraz w różnych konfiguracjach. Podejrzeć możemy na przykład gęstość wypełnienia oraz jego rodzaj. Prędkość wydruku oznaczana jest także różnymi kolorami.

5. Intuicyjny interface

Interface oferowany przez SIMPLIFY3D jest bardzo intuicyjny w obsłudze nawet dla osób, które mają po raz pierwszy do czynienia z narzędziem przeznaczonym do przygotowywania plików do druku 3D. Mimo, że użytkownikami drukarki HBOT 3D F300 są głównie inżynierowie i projektanci, to z obsługą tego oprogramowania poradzi sobie nawet osoba bez specjalnej wiedzy technicznej.

artykul-4

6. Zapisywanie projektów

Narzędzie pozwala zapisać edytowany projekt. Niewiele dostępnych na rynku softów pozwala na zapisanie aktualnie tworzonego projektu 3D.

7. Dostosowywanie prędkości

Omawiany slicer świetnie radzi sobie z manipulowaniem prędkością wydruku dla poszczególnych warstw. Potrafi samodzielnie dostosować prędkość w zależności od rodzaju drukowanych struktur (zwalnia drukując ściany zewnętrzne lub elementy precyzyjne, przyśpiesza tworząc wewnętrzne struktury wypełniające obiekt). Program inteligentnie steruje prędkością oraz chłodzeniem w zależności od przekroju warstwy.

artykul-5

8. Kompatybilność z różnymi drukarkami 3D

Oprogramowanie jest kompatybilne z większością drukarek 3D dostępnych na rynku. Jeżeli użytkownik posiada oprócz drukarki HBOT 3D F300 drukarki innych producentów, może z powodzeniem wykorzystać SIMPLIFY3D w swojej pracy.

9. Kolejność drukowania 3D

W Simplify3D mamy możliwość wyboru kolejności wydruku modeli 3D. Możemy drukować wszystkie elementy jednocześnie warstwa po warstwie albo każdy wybrać opcję druku każdego elementu osobno. W praktyce wygląda to tak, że głowica drukuje każdy model na stole do pewnej wysokości i przechodzi do drukowania kolejnego elementu. Następnie powraca lub przechodzi do druku poprzedniego albo kolejnego elementu.

hbot-3d-promo

Drukarkę HBOT 3D F300 można zakupić bezpośrednio od producenta, lub za pośrednictwem, jednego z kilku autoryzowanych dystrybutorów:

Źródło: www.hbot3d.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News