Formlabs i GE Healthcare łączą siły, aby zwiększyć dostępność drukowanych 3D modeli anatomicznych

Formlabs ostatnimi czasy za sprawą nowej jednostki biznesowej Formlabs Dental mocno zaznaczył swoją obecność w obszarze medycznego druku 3D. Amerykański producent, umacniając swoją pozycję w branży medycznej nawiązał współpracę z GE Healthcare. Wspólnie będą zwiększać dostępność rozwiązań z zakresu druku 3D, skupiając się szczególnie na modelach anatomicznych, tworzonych na podstawie danych z obrazowania medycznego.

Modele anatomiczne cieszą się rosnącą popularnością, a szerokie spektrum możliwych zastosowań sprawia, że coraz więcej lekarzy i chirurgów decyduje się na korzystanie z nich. Drukowane 3D modele stanowią przestrzenną reprezentację wyników badań, dającą możliwość m.in. zgrubnego zaplanowania zabiegu medycznego czy przedstawienie szczegółów operacji pacjentowi lub jego najbliższym.

GE Healthcare jest oprócz tworzenia urządzeń do prowadzenia badań obrazowych (jak tomografy komputerowe czy ultrasonografy) zajmuje się rozwijaniem autorskich rozwiązań programistycznych. Ich narzędzie wizualizacyjne Advantage WorkstationTM zostało zoptymalizowane w taki sposób, aby bez konieczności korzystania z innych programów można było przyspieszyć przygotowywanie modeli do druku 3D. Jak mówi sam producent, pomoże to skrócić czas konwersji na model w formacie STL z godzin na minuty.

Teraz radiolodzy będą mogli korzystać z pakietu komplementarnych rozwiązań – oprogramowania GE Healthcare oraz urządzeń i materiałów amerykańskiej firmy Formlabs. Dodatkowo, firmy przewidują przeprowadzenie szkoleń wdrażających dla klientów z Europy i Ameryki Północnej, aby zapoznać ich z technologią przygotowywania i druku 3D modeli anatomicznych. R. Scott Rader, dyrektor generalny GE Healthcare Additive, mówi, że nawiązana współpraca jest pierwszym krokiem w propagowaniu druku 3D modeli anatomicznych.

Formlabs niedawno zaprezentował nowe urządzenie Form 3B, czyli drukarkę 3D stworzona z myślą o laboratoriach stomatologicznych i jednostkach medycznych, która ma stanowić definicję precyzyjnego wytwarzania addytywnego z szerokiej gamy materiałów. Wprowadzone ulepszenia, takie jak możliwości zdalnego uruchamiania i monitorowania wydruków, a także wdrożone rozwiązanie Light Touch pozwalające na łatwiejsze usuwanie struktur support’owych, optymalizują i znaczenie skracają czas pracy.

Urządzenie pozwala na wytwarzanie z dwudziestu rodzajów żywic o unikalnych właściwościach, wśród nich również tworzywa zgodne z standardami medycznymi (żywice wytwarzane są w zakładzie posiadającym certyfikat ISO 13485).

Jak mówi Gaurav Manchanda odpowiedzialny za rozwiązania z dziedziny Healthcare w Formlabs, zawarta współpraca ma szansę stać się katalizatorem wdrażania technologii druku 3D w branży medycznej. Wierzy, że wdrażanie innowacji może prowadzić do poprawy jakości opieki i zadowolenia pacjentów, a także korzyści finansowych dla systemów opieki zdrowotnej.

Źródło: linkedin.comformlabs.com

Scroll to Top