Formlabs prezentuje nowe modele drukarek 3D Form 3+ i Form 3B+

Na trwających właśnie targach CES odbywających się w Las Vegas, w USA, Formlabs zaprezentował najnowsze wersje swoich flagowych, fotopolimerowych drukarek 3D – Form 3 oraz dedykowaną branży stomatologicznej Form 3B. Nowe wersje urządzeń – Form3+ oraz Form 3B+, mają zapewnić nawet do 40% szybszy druk 3D i lepszą jakość powierzchni wydruków, dzięki zastosowaniu nowych komponentów oraz aktualizacji wewnętrznego oprogramowania. Od nowego roku do oferty trafia także nowa platforma robocza oraz żywica ESD o właściwościach rozpraszających ładunki elektrostatyczne.

Drukarki 3D Formlabs to najbardziej popularne i najchętniej kupowane na świecie urządzenia drukujące z żywic fotopolimerowych. Wraz z premierą trzeciej generacji urządzeń producent wprowadził udoskonaloną, autorską wersję technologii SLA – czyli metodę Low Force Stereolithography (LFS). Urządzenia zostały wyposażone w nowy, bardziej precyzyjny system optyczny oraz specjalne Resin Tanki z elastycznym dnem, dzięki któremu na drukowany model działały mniejsze siły. Równocześnie dzięki nowym podzespołom oraz poprawionemu oprogramowaniu, zwiększono szybkość produkcji części, który skrócił się o 20-40% w zależności od rozmiarów i geometrii.

Drukarka 3D Form 3 obsługuje inżynieryjne materiały do szybkiego prototypowania oraz żywice imitujące właściwości tworzyw stosowanych w konwencjonalnej produkcji. Form 3B powstał do obsługi materiałów stomatologicznych oraz biokompatybilnych. Obszar roboczy drukarek 3D Form 3+/Form 3B+ wynosi 145 × 145 × 185 mm i drukują one na warstwach w zakresie od 25 do 300 mikrometrów. Wielkość plamki lasera to 85 mikrometrów.

Platforma robocza z technologią Quick Release

Nowa platforma robocza do drukarek 3D Formlabs znacząco ułatwia i przyspiesza proces drukowania 3D. Elastyczna nakładka umożliwia zdejmowanie wydruków w zaledwie kilka sekund, bez konieczności używania narzędzi. Wygięcie platformy automatycznie odrywa obiekty od powierzchni, dzięki czemu uniknie się ryzyka uszkodzenia modelu podczas ręcznego odrywania detalu od platformy roboczej przy pomocy szpachelki lub innego narzędzia.

Żywica do druku komponentów urządzeń elektronicznych

Kolejną nowością jest materiał Formlabs ESD – żywica cechująca się właściwościami rozpraszającymi ładunki elektrostatyczne, które mogą gromadzić się na powierzchni plastikowych elementów. Materiały typu ESD – do tej pory dostępne przede wszystkim w technologii FDM – chronią urządzenia elektroniczne przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Nowa żywica Formlabs ESD jest polecana do szybkiego prototypowania komponentów elektroniki, do drukowania części, obudów, mocowań do urządzeń, a także do druku narzędzi produkcyjnych. Sprawdzi się również w produkcji elementów urządzeń i maszyn przeznaczonych dla branż, w których ważne jest bezpieczeństwo i ochrona przed eksplozją, np. w przemyśle paliwowym, gazowniczym, lotniczym czy w kopalniach.

Źródło: materiały prasowe CadXpert

Scroll to Top