Coroczne targi technologii addytywnych formnext są obrazem aktualnych trendów branży druku 3D, dające szerokie spektrum najnowszych rozwiązań. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia szczególnie widoczną tendencją były urządzenia modularne wspomagające automatyzację cyklu produkcyjnego, wpisujące się w koncepcję Przemysłu 4.0. EOS, jako jeden z wiodących producentów przemysłowych urządzeń addytywnych, podczas pierwszego dnia eventu przedstawił system produkcyjny EOS P500.
Inżynierom udało się opracować system produkcji elementów polimerowych na skalę przemysłową przy jednoczesnej redukcji udziału pracowników obsługujących urządzenie. Optymalizacja zarówno na poziomie oprogramowania jak i właściwego procesu wytwarzania wpłynęła na znaczny wzrost wydajności produkcji – wykonanie detalu w systemie EOS P500 jest o blisko 30% tańsze niż przy zastosowaniu wcześniejszego modelu EOS P396. Co więcej, czas produkcji został zredukowany niemal dwukrotnie dzięki wykorzystaniu w systemie podwójnego lasera oraz przekształceniu mechanizmu nanoszenia kolejnych warstw sproszkowanego materiału polimerowego.
System za sprawą swojej modularnej budowy może być sprawnie dostosowywany do wymagań klientów, tak aby w jak najpełniejszy sposób sprostać ich potrzebom, usprawniając m.in. proces wstępnego nagrzewania komory oraz czynności post-produkcyjne. Urządzenie jest wpierane przez autorskie rozwiązania – EOSCONNECT, gromadzący dane dotyczące związane z produkcją w czasie rzeczywistym a także zaktualizowana wersja EOSPRINT 2, programu optymalizującego parametry wytwarzania.
EOS P500, dając możliwość spiekania materiałów w temperaturach do 300°C pozwala na wytwarzanie elementów z szerokiej gamy materiałów – m.in. PET czy wymagający wysokich temperatur wytwarzania PEEK. Dzięki temu, wśród potencjalnych odbiorców systemu od EOS znajdą się firmy związane z branżą motoryzacyjną jak i obsługujące sektor produkcji elementów elektronicznych.
Obecnie EOS współpracuje z szeregiem firm m.in. Under Armor, optymalizując proces produkcji elastycznych, polimerowych elementów podeszwy butów (model ArchiTech) – wykorzystanie maszyny od EOS pozwala na uzyskanie blisko stu elementów o charakterystycznej, trudnej do uzyskania klasycznymi metodami produkcji strukturze.
System EOS P500 wykonywany jest w ramach indywidualnych zamówień klientów, rozszerzając udział technologii przyrostowych nie tylko w procesach szybkiego prototypowania, ale również podczas produkcji finalnych detali. Producenci potwierdzili, że jedna z pierwszych sztuk EOS P500 znalazła już swojego właściciela – urządzenie powędrowało do firmy świadczącej usługi druku przestrzennego z proszków polimerowych, Materialise.