Technologie przyrostowe sukcesywnie zyskują coraz wyższą pozycję wśród metod wytwarzania zarówno w przypadku produkcji niskoseryjnej jak i pełnoprawnej fabrykacji detali na znacznie większą skalę. Jednak druk przestrzenny nie zawsze może zastąpić techniki substraktywne – optymalnym rozwiązaniem jest traktowanie obu technologii jako komplementarne. Na rynku dostępne są urządzenia, które dla zapewnienia najwyższej jakości produkowanych detali wykorzystuje w jednym procesie wytwarzania druk addytywnego oraz metody ubytkowe (m.in. frezowanie).
Podczas tegorocznych targów formnext OR Laser – niemiecki producent drukarek przestrzennych przedstawił urządzenie hybrydowe, pozwalający nie tylko na frezowanie detali, ale również wytwarzanie w technologii przyrostowej. Taka kombinacja technologii umożliwia wykonywanie elementów o złożonych geometriach, a uniwersalność urządzenia jest dla producentów szansą na trafienie do szerokiego grona odbiorców z wielu branż.
Zastosowanie dwóch, uzupełniających się wzajemnie technologii dostępnych w ramach jednego systemu umożliwia osiągnięcie optymalnej jakości wytwarzanych elementów przy niższej cenie, niż ta, którą musielibyśmy poświęcić na dwa niezależnie działające urządzenia. Wśród potencjalnych klientów wyróżnia się przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które są na początku procesu wdrażania technologii przyrostowych w cyklu produkcyjnym.
Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, urządzenie wytwarza detale w procesie laserowego spiekania proszków metalicznych, bazując na technologii wykorzystanej w flagowym urządzeniu OR Laser – ORLAS CREATOR (który został również przedstawiony, wzbogacony o kilka unowocześnień).
Jeśli chodzi o parametry techniczne, urządzenie jest wyposażone w stół roboczy o średnicy 110 mm oraz laser o mocy 250 W i szybkości prędkości przetwarzania 3500 mm/s – rozmiar urządzenia jest zbliżony do drukarki przestrzennej ORLAS CREATOR, przez co znajdzie zastosowanie również w niewielkich zakładach produkcyjnych.
Produkcja detali w technologii addytywnej pozwala na wykonywanie skomplikowanych struktur (m.in. kanałów chłodzących), natomiast wzbogacenie procesu o frezowanie daje możliwość wydajniejszego wykończenia powierzchni. Jak przyznają producenci, wstępna wersja urządzenia przedstawiona na tegorocznych targach formnext wymaga jeszcze dopracowania technologii, jednak na premierę rynkową maszyny nie powiśmy czekać dłużej niż do końca 2018 roku.
OR Laser oferując swoje urządzenia producentom z szerokiego wachlarza różnorodnych branż (wśród potencjalnych zastosowań przewija się stomatologia, rozwiązania dla sektora medycznego oraz produkcja narzędzi), rozszerza jednocześnie zakres proponowanych rozwiązań.
Intensywne prace nad rozwojem możliwości zdalnego sterowania i monitorowania procesu wytwarzania za zastosowaniem chmury (tzw. cloud manufacturing) ma rozszerzyć działalność OR Laser, tak aby postrzegani byli nie tylko jako producent urządzeń, ale partner oferujący kompleksowe rozwiązania produkcyjne.