19 stycznia 2018 roku w salach konferencyjnych Bionanoparku w Łodzi odbyła się III edycja Gali Rozdania Nagród Branżowych CD3D. Jak co roku, do Łodzi przybyli przedstawiciele najważniejszych firm tworzących polską branżę druku 3D, którzy byli świadkami oficjalnego ogłoszenia wyników plebiscytu za rok 2017, wręczania nagród oraz szeregu wykładów i towarzyszących im wydarzeń. Równocześnie mogę z czystym sumieniem ogłosić, że pod względem oprawy i atrakcji, była to najlepsza Gala w historii!
Plebiscyt Nagrody Branżowe CD3D składa się z 15 kategorii, gdzie nominowanych jest przynajmniej po 5 firm, produktów, wydarzeń bądź osobistości tworzących rynek druku 3D w Polsce i na świecie. Wyboru zwycięzców dokonuje grono zaproszonych ekspertów branżowych. Nagrodami głównymi są wydrukowane w technologii SLS statuetki Cedryka – robota z logo CD3D i Centrum Druku 3D – dodatkowo osoby, firmy i produkty, które zajęły drugie i trzecie miejsca otrzymują dyplomy. Pełną listę zwycięzców oraz finalne wyniki głosowania możecie znaleźć tutaj.
Oficjalnymi partnerami Gali Nagród Branżowych CD3D 2017 były firmy:
PARTNER GŁÓWNY:
PARTNERZY:
Patronaty medialne nad wydarzeniem objęły następujące redakcje magazynów i portali technologicznych i przemysłowych:
.
Partnerzy Gali przygotowali dla uczestników wydarzenia szereg atrakcji. Zortrax – partner główny Gali, oprócz trzech modeli swoich drukarek 3D – modeli M200, M300 i Inventure dostarczyli znanego z licznych targów, eventów i konferencji Batmana Superbohatera oraz wykonanego wspólnie z nami naturalnych rozmiarów Tyriona Lannistera z Gry o Tron.
Olsztyński Graften, dla którego była to pierwsza okazja do zaprezentowania się przed szerszą publicznością, przywiózł do Łodzi trzy modele swoich flagowych drukarek 3D – Graften One oraz szereg wydruków wykonanych na urządzeniach – w tym m.in. gitarę elektryczną.
Jednakże największą furorę wywołał sportowy motocykl BMW S1000RR należący do właściciela firmy – Daniela Mańkowskiego, który korzysta z niego w wyścigach WMMP i PP. W motorze są montowane elementy drukowane z włókna węglowego i ABS, które zdaniem Mańkowskiego mają istotny wpływ w zwiększeniu osiągów jego maszyny w zawodach.
3DGence przywiózł na Galę dwa modele drukarek 3D – 3DGence One oraz nową 3DGence Double, jak również masę wydruków wykonanych z materiałów wyskotemperaturowych, w których firma od dłuższego czasu się specjalizuje.
SondaSys – firma założona przez managerów Solveere, która zaprezentowała w zeszłym roku pierwszą polską maszynę drukującą w technologii SLS klasy przemysłowej, zaprezentowała w Łodzi szereg wydruków wyprodukowanych na swoich autorskich drukarkach 3D. Na SondaSys drukowane były także tegoroczne Cedryki, które trafiły do rąk zwycięzców poszczególnych kategorii.
Gala rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00. Mimo że za oknami szalał Orkan Friederike, a wszystkie drogi prowadzące do Łodzi były zasypane śniegiem, wszystkim uczestnikom wydarzenia udało się dojechać bez przeszkód (niektórzy profilaktycznie przybyli nawet dwie godziny przed czasem). Imprezę rozpoczęło specjalnie przygotowane na tą okazję intro, nawiązujące (bezpośrednio) do niedawnej premiery VIII części Gwiezdny Wojen.
Po oficjalnym przywitaniu wszystkich zgromadzonych gości, za udział w wydarzeniu podziękował Pan Marek Cieślak – prezes Bionanoparku, który od 2016 roku gości Galę w swoich salach konferencyjnych.
Tradycyjnie, ogłoszenie zwycięzców rozpoczęliśmy od Największego Rozczarowania 2017 Roku (głosujący przyznali ten tytuł krakowskiej firmie 3DKreator) oraz Najważniejszego Wydarzenia 2017 Roku na Świecie (zdobyły je targi formnext 2017 we Frankfurcie nad Menem). Następnie ogłosiliśmy zwycięzców w kategoriach zagranicznych.
Po raz trzeci z rzędu nagrody dla Najlepszej Zagranicznej Firmy w klasie Desktop oraz Najlepszej Desktopowej Drukarki 3D zdobył holenderski Ultimaker. Nagrody w imieniu firmy odebrał Adam Kozubowicz – prezes get3D, oficjalny dystrybutor firmy Ultimaker na Polskę. Drugie miejsce zajął dwukrotnie Formlabs, a trzecie (również dwukrotnie) Prusa Research.
Po raz pierwszy w historii Nagród Branżowych CD3D nagradzaliśmy Najlepsze Firmy w Kategorii Industrial. Nagrodę główną zdobył Stratasys, a nagrodę w imieniu firmy odebrał Piotr Gurga – współwłaściciel CadXpert, oficjalnego dystrybutora tej marki na Polskę.
Nagroda dla Najważniejszego Wydarzenia Roku w Polsce, trafiła w ręce Piotra Adamczewskiego – dyrektora zarządzającego Materialise, za otwarcie fabryki SLS na Bielanach Wrocławskich. Druga nagroda trafiła do zeszłorocznego zwycięzcy tej nagrody – SIT Polska, organizatora targów Dni Druku 3D w Kielcach, a trzecia do SondaSys, za premierę maszyny podczas targów formnext we Frankfurcie nad Menem.
Chwilę później Piotr Adamczewski powrócił na scenę odbierając kolejną nagrodę dla Materialise – tym razem dla Najlepszej Polskiej Firmy Usługowej Roku. To trzecia z rzędu nagroda główna dla tej firmy. Drugie miejsce przypadło firmie Technology Applied, a trzecie Solveere.
Tytuł Najlepszego Dystrybutora Przemysłowych Drukarek 3D Roku obronił Bibus Menos, a nagrodę w imieniu firmy odebrał Tomasz Weiss. Drugie miejsce przypadło 3D Lab, a trzecie Solveere.
Nagrodę główną dla Najlepszego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów po raz drugi w historii plebiscytu zdobyło get3D. Drugie miejsce zajął CadXpert, a trzecie – chyba największa niespodzianka plebiscytu – 3Drukarki.pl.
Po raz drugi z rzędu tytuł Najlepszego Polskiego Producenta Filamentów zdobył Fiberlab. Drugie miejsce zajął Devil Design, a trzecie – debiutujący w zeszłym roku na rynku, Artflex.
Najlepszą Nową Polską Drukarką 3D został uznany SondaSys, drugie miejsce zajął Zortrax Inventure, a trzeci Monkeyfab SPIRE.
Tytuł Najlepszej Polskiej Drukarki 3D Roku po raz czwarty z rzędu trafił w ręce Zortraxa za model M200. Drugie miejsce zajął krakowski Sinterit za drukarkę 3D Sinterit Lisa, a trzecie 3DGence za drukarkę 3D Industry – zeszłorocznego zwycięzcę w kategorii Najlepszej Nowej Drukarki 3D Roku.
Najlepszą Polską Nową Firmą został uznany SondaSys. Drugie miejsce zajął olsztyński Graften, a trzecie producent filamentów – Artflex.
Podobnie jak w przypadku nagrody dla Najlepszej Polskiej Drukarki 3D Roku, tytuł Najlepszej Polskiej Firmy Roku 2017 trafił po raz czwarty z rzędu do Zortraxa. Drugie miejsce zajął Sinterit, a trzecie 3D Lab.
Po raz pierwszy w historii plebiscytu, rywalizacja o tytuł Człowieka Roku miała bardzo zacięty przebieg. Ostateczna hierarchia na podium ukształtowała się dosłownie w ostatnich dniach głosowania! Zwycięzcami tej prestiżowej kategorii zostali Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz z 3D Lab – właściciele czołowej firmy dystrybucyjnej w Polsce oraz twórcy ATO One – pierwszego atomizera proszków metalicznych, działającego w standardzie biurowym. Miejsce drugie zajął Maciej Patrzałek – prezes SondaSys, a trzecie – Piotr Adamczewski z Materialise.
Po wręczeniu kompletu nagród branżowych, po raz pierwszy w historii imprezy przyznaliśmy nagrodę specjalną w postaci monumentalnego, ponad metrowej wysokości Cedryka. Nagrodę wręczyliśmy firmie 3D Lab z okazji 10-lecia jej istnienia. Postument został wydrukowany przez firmę Monekyfab na drukarce 3D KILO, natomiast jego montażem i malowaniem zajęła się firma Kombi3D.
Chwilę później odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez partnera medialnego Gali – Miesięcznika Mechanik, jakimi były roczne, cyfrowe prenumeraty czasopisma. Nagrody losował przedstawiciel Mechanika – dr hab. inż. Witold Pawłowski, a trafiły one w ręce przedstawicieli SIT Polska, Printeam oraz Technology Applied.
Po zakończeniu pierwszej części Gali nastąpiła tradycyjna przerwa networkingowa zakończona obiadem. Uczestnicy Gali mieli okazję przeprowadzić szereg rozmów biznesowych oraz zapoznać się prezentowanymi na salach konferencyjnych drukarek 3D oraz wydruków na nich zrealizowanych.
Po przerwie przystąpiliśmy do części wykładowej, którą zainaugurował Marcin Niedzielski – PR Manager Zortraxa. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom specyfikę współpracy z mediami w obszarze promocji produktów, a w szczególności kontakty z tzw. influencerami, czyli blogerami czy vlogerami. Przedstawił także kulisy współpracy Zortraxa z Gillette.
Na koniec wystąpienia, Niedzielski przekazał w imieniu Spółki drukarkę 3D Zortraxa M200 dla fundacji e-Nable Polska, którą reprezentował Marek Grandys – syn jej założyciela Krzysztofa Grandysa oraz Anna Ślusarczyk. Anna podziękowała także wszystkim obecnym na sali przedstawicielom firm, które do tej pory wspierały fundację w realizacji Rąk 3D tworzonych dla dzieci.
Daniel Mankiewicz i Wojciech Kiński z Graften zaprezentowali drukarkę 3D Graften One oraz jej funkcjonalności.
Mateusz Sidorowicz – dyrektor marketingu we 3DGence, opisał drogę jaką przeszła Spółka z pozycji początkującego start-upu, do jednego z najważniejszych producentów drukarek 3D w Polsce.
Maciej Patrzałek – prezes SondaSys, opisał kulisy powstania swojej drukarki 3D oraz specyfikę jej działania.
Na koniec Maciej Cader z PIAP, przedstawił słuchaczom możliwości pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie projektów naukowo-badawczych, opartych o technologie przyrostowe.
Gala zakończyła się ok. godziny 17:00. Część gości rozjechała się do domów – pozostali spotkali się ponownie w jednej z restauracji w łódzkiej Manufakturze, gdzie odbyło się tradycyjne afterparty. Kolejna, IV-ta edycja Gali już za rok, a my stoimy przed nie lada wyzwaniem dorównania poziomem tej, która się właśnie zakończyła. I choć nie będzie to proste zadanie, mogę Was zapewnić, że z pewnością uda nam się to ponownie osiągnąć!