GE Additive zapowiada jesienną premierę ATLASA – największej drukarki 3D drukującej ze sproszkowanych metali

GE Additive – spółka córka giganta przemysłowego General Electric, została powołana w zeszłym roku w celu rozwoju segmentu technologii przyrostowych w strukturach koncernu. Było to pokłosiem spektakularnego przejęcia przez GE dwóch czołowych producentów drukarek 3D do metalu – Concept Laser i Arcam AB. Teraz GE Additive ogłasza swój pierwszy sukces – podczas listopadowych targów Formnext we Frankfurcie nad Menem, spółka zaprezentuje gigantyczną drukarkę 3D do proszków poliamidowych i metalicznych, dedykowaną branży lotniczej, o obszarze roboczym aż 1 metra sześciennego!

Maszyna o nazwie ATLAS ma służyć zarówno do szybkiego protypowania jak również produkcji niskoseryjnej gotowych komponentów, możliwych do montowania w samolotach. Maksymalny obszar roboczy będzie wynosił po 1 metrze w osiach XYZ, jednakże firma akcentuje, że na życzenie klienta, może być skalowana ściśle do jego potrzeb (ale raczej w dół). Rozdzielczość oraz szybkość druku 3D będą co najmniej równe tym, jakie można spotkać maszynach konkurencyjnych firm. ATLAS będzie kompatybilny z różnymi materiałami – w tym z takimi metalami jak aluminium i tytan.

Mohammad Ehteshami – Generalny Manager GE Additive mówi, że nowa drukarka 3D będzie w stanie drukować modele o rozmiarze jednego metra w przynajmniej jednej osi, co ma znaleźć zastosowanie głównie przy produkcji elementów konstrukcyjnych silników odrzutowych. Niezależnie od tego, z urządzenia z powodzeniem będą mogli korzystać także przedstawiciele takich branż jak automotive, energetyka, paliwa.

Aktualnie największą drukarką 3D na rynku drukującą ze sproszkowanych metali jest Concept Laser X LINE 2000R o obszarze roboczym 0,8 x 0,4 x 0,5 metra, wyposażona w dwa lasery o mocy 100W. GE jest większościowym udziałowcem Concept Laser i można zakładać, że ATLAS będzie w dużej mierze oparty o rozwiązania znane z maszyn niemieckiego producenta.

ATLAS będzie dostarczany pierwszym klientom w wersji beta na koniec bieżącego roku, natomiast w wersji finalnej trafi na rynek na początku 2018 r.

Źródło: www.3dprint.com

Scroll to Top