Wprawdzie materiały elastyczne nie są niczym nowym i w druku 3D stosowane są od dawna, ale wciąż posiadają pewne ograniczenia dotyczące ich rozciągliwości. Dotyczy to zwłaszcza elastomerów utwardzanych za pomocą promieni UV (elastomery SUV). Dla tej grupy tworzyw górna granica rozciągliwości nie przekracza zwykle 200%. Dzięki połączonym siłom naukowców z Singapuru oraz Jerozolimy wynik ten udało się pobić kilkukrotnie.
Opracowany przez naukowców elastomer SUV można uznać za przełomowy. Jest to najbardziej rozciągliwy materiał dostępny dla druku 3D spośród tych, które utwardzane są promieniami UV. Wydłuża się on aż o 1100%, czyli ponad pięciokrotnie bardziej niż dotychczas znane tego typu tworzywa. Takie właściwości czynią go bardziej wszechstronnym.
Elastomer jest to organiczny lub syntetyczny polimer, posiadający właściwości elastyczne. Materiał ten znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach techniki i nie tylko. Jednymi z najpowszechniejszych elastomerów są te na bazie kauczuku. Do produkcji wykonanych z nich produktów używa się znanych od lat tradycyjnych metod, do których zaliczamy między innymi odlewanie, formowanie i cięcie.
W przeprowadzanych przez naukowców testach elastomerów SUV, udało się im uzyskać wysokorozdzielcze wydruki o bardzo złożonych strukturach. Dowiedli tym samym, że przy jego udziale można wydrukować w 3D o wiele bardziej skomplikowane obiekty niż w przypadku tradycyjnych metod wytwarzania. Jest to duży krok naprzód, umożliwiający produkcję elementów, które w tradycyjnych metodach są trudne lub niemożliwe do wykonania.
Kolejną przewagą w zastosowaniu elastomerów SUV jest znaczne skrócenie czasu produkcji pożądanego obiektu. W metodach tradycyjnych może to trwać nawet kilka dni, podczas gdy podczas druku 3D jest to kilka godzin. Omawiane tworzywo charakteryzuje się też dużą wytrzymałością mechaniczną i pamięcią kształtu pierwotnego, co sprawia że można go stosować do produkcji różnego rodzaju przełączników elektrycznych. W przeprowadzonym teście przełącznik taki użyto ponad tysiąc razy bez zaobserwowania jakichkolwiek śladów zużycia.
Twórcy materiału widzą jego zastosowanie przede wszystkim w robotyce, elektronice, akustyce, ale też wielu innych dziedzinach.
Źródło: www.3ders.org, www.3dprint.com