W świecie medycyny każdy nowo powstały materiał, sprzęt czy wyrób musi przejść długotrwały, wieloetapowy proces certyfikacji, dopuszczający produkt do bezpiecznego kontaktu ze skórą. Zarówno w przypadku metalowych implantów z biokompatybilnych proszków, na stałe umieszczanych wewnątrz organizmu jak i FDM-owych wydruków, które mają styczność jedynie ze skórą specjaliści starają się zachować najwyższy stopień jakości, w trosce o zdrowie pacjentów.
TreeD Filaments, włoski producent tworzyw sztucznych, wychodząc na przeciw potrzebom niskobudżetowego medycznego druku 3D wprowadza na rynek nową serię filamentów HealthFil. Materiały spełniają wymagane standardy (norma UNI EN 10993-5 dopuszcza je do kontaktu ze skórą), dając możliwość wytwarzania przestrzennego m.in. zewnętrznych stabilizatorów czy elementów ortopedycznych o unikalnej geometrii, dopasowanej do budowy anatomicznej pacjenta.
W trakcie fazy badawczo rozwojowej projektu firma TreeD Filaments prowadziła szeroko zakrojoną współpracę z ekspertami, pracującymi nad rozwojem medycyny poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii. Kooperacja z inżynierem biomechaniki zaowocowała stworzeniem Structura MA – materiału, który dla uzyskania idealnych właściwości fizycznych został wzbogacony o włókna węglowe.
Otrzymane tworzywo zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną przy zachowaniu niewielkiej masy, co znacznie wpływa na komfort jej użytkowania, a dodatkowo pozwala na wytwarzanie zaawansowanych konstrukcyjnie struktur – wśród zastosowań Structura MA specjaliści wyróżniają części protez kończyn dolnych i dolnych czy elementy zapewniające wsparcie strukturalne układu mięśniowo-szkieletowego.
Wśród materiałów z linii HealthFil znajdziemy również Fortis LL – elastyczny filament o własnościach sprężystych, odporny na zerwanie przy wysokich parametrach zużycia i rozluźniania. Fortis LL idealnie nadaje się do produkcji gorsetów ortopedycznych, tworzonych na podstawie szczegółowych skanów poszczególnych pacjentów. Aby struktury te korygowały sylwetkę w odpowiedni sposób wymagają stałego kontaktu ze skórą – wykorzystanie bezpiecznych materiałów certyfikowanych do kontaktu ze skórą od TreeD okazało się optymalnym rozwiązaniem.
TreeD oferuje również filamenty przystosowane do „ekstremalnych” warunków temperaturowych o szczególnych właściwościach materiałowych – Verum T zostało stworzone do produkcji odpornych na rozciąganie, sztywnych detali, które można sterylizować w autoklawie w temperaturze 125 ° C.
W przypadku Elasto A najistotniejsze są jego właściwości elastyczne i giętkość pozwalająca na wykonywanie m.in. uszczelnień protez czy sprężystych elementów stawowych. Z kolei Pure FT przy wysokiej elastyczności cechuje się właściwościami bakteriobójczymi, co pozycjonuje go jako idealny materiał do wkładek ortopedycznych.
Specjaliści z TreeD nieprzerwanie prowadzą prace nad rozwiązaniami dla branży medycznej – w najbliższej przyszłości szeroka gama materiałów najprawdopodobniej wzbogaci się o kolejne pozycje.
Źródło: 3dprintingbusiness.directory