Spectrum Filaments to jedna z najdynamiczniej rozwijających się polskich marek materiałów do druku 3D w technologii FDM. Firma pojawiła się na rynku w pierwszej połowie bieżącego roku, z dwoma klasycznymi filamentami – ABS i PLA, które wyróżniały się na tle konkurencji bardzo nasyconymi kolorami oraz wysoką jakością wykonania. Jedno i drugie nie powinno specjalnie dziwić, wiedząc iż są one wytwarzane w dużej fabryce specjalizującej się w produkcji tworzyw sztucznych przy użyciu drogich surowców. Co więcej, podczas niedawnego testu filamentów Adeli pod kątem ich użyteczności na Zortraxie M200 okazało się, że filamenty Spectrum świetnie sprawdzają się jako zamienniki oryginalnych materiałów Zortraxa.

Firma od samego początku zapowiadała, iż ABS i PLA to jedynie początek jej oferty, zamierzając wkrótce poszerzyć ją o szereg kolejnych materiałów. „Wkrótce” właśnie nastąpiło i Spectrum Filaments wprowadziło właśnie szereg nowości w postaci ABS Special, HIPS-X, PVA, Spectrum Rubber oraz Ultra PET.

ABS Special to ulepszona wersja standardowego ABS będącego od początku w ofercie firmy. Posiada częściowo przezroczystą barwę przy zachowaniu odpowiedniej twardości i wytrzymałości. Jego koszt jest nieco wyższy od standardowej ceny – 95,00 PLN / kg i wynosi 105,00 PLN.

Spectrum ABS Special

HIPS-X to materiał podporowy dla ABS. Jest rozpuszczalny w specjalnym roztworze przeznaczonym do tego materiału przy nienaruszeniu materiału docelowego (ABS-u). Koszt filamentu to 79,00 PLN.

Spectrum HIPS

PVA to przezroczysty materiał podporowy, o lekko żółtym zabarwieniu, który rozpuszcza się w wodzie. Jest przeznaczony do drukowania 3D z dwóch głowic drukujących, gdzie materiałem bazowym są zarówno ABS jak i PLA. Ze względu na swoją właściwość – rozpuszczalność w wodzie, może być stosunkowo łatwo usunięty wydrukowanego modelu. Koszt materiału to 189,00 PLN.

Spectrum PVA

Spectrum Rubber, to materiał z rodziny elastomerów plastycznych, posiadający cechy gumy – jest elastyczny, rozciągliwy, sprężysty i nierozrywalny, zachowując wyjątkową wytrzymałość. Jest odporny na związki chemiczne, w tym kwasy utleniające, oleje, smary, roztwory zasad i węglowodory alifatyczne. Od kilku dni mamy okazję testować ten materiał. Mimo, iż nie jest łatwy w drukowaniu z uwagi na swoją wyjątkową elastyczność, gotowe wydruki robią fantastyczne wrażenie, wyglądając jakby faktycznie były wykonane z gumy. Jak każdy materiał gumopodobny, Spectrum Rubber musi być drukowany na bardzo niskich prędkościach oraz wymagane jest założenie specjalnej rurki teflonowej prowadzącej filament do głowicy drukującej, aby uniknąć podwijania się materiału w trakcie druku 3D. Koszt materiału to 99,00 PLN.

Spectrum Rubber

Ostatnią nowością, jest Ultra PET, czyli materiał transparentny, przeznaczony do drukowania pojemników lub butelek. Posiada wysoką odporność na uderzenia oraz elastyczność. Filament praktycznie nie chłonie wody i posiada bardzo niski poziom skurczu. Podobnie jak w przypadku Spectrum Rubber, otrzymaliśmy ten materiał na testy, lecz do tej pory udało nam się z niego wydrukować tylko kilka niewielkich elementów. Niemniej jednak, póki co nie mieliśmy żadnych problemów z jego drukowaniem. Koszt materiału to 85,00 PLN.

Spectrum PET

Źródło: www.spectrumfilaments.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like