Henkel inwestuje 18 mln euro w druk 3D i otwiera centum technologii addytywnych

Henkel przekuwa swoje plany w rzeczywistość – swoje otwarcie miało właśnie centrum technologii addytywnych firmy (pełna, szczegółowa nazwa to The Innovation and Interaction Centre for Additive Manufacturing). Pierwsze doniesienia o planach stworzenia tego typu kompleksu  w jednym z zakładów produkcyjnych zarząd podawał jesienią zeszłego roku – koszt całej inwestycji szacowany jest na 18 mln euro.

Firma szeroko znana jako jeden z największych światowych producentów środków chemicznych do domowego i przemysłowego użytku coraz częściej kojarzona ze światem technologii przyrostowych. Podejmowane kolejne współprace z przedsiębiorstwami z branży – m.in. HP i Carbon – świadczą o tym, że Henkel prawdopodobnie dostrzegł ogromny potencjał technologii addytywnych (więcej o umacnianiu swojej pozycji strategicznego producenta materiałów do druku 3D przez firmę znajdziecie w artykule Wojtka).

Warto dodać, że kilka miesięcy Henkel (wraz z innymi, największymi producentami materiałów do druku 3D) podjął również kooperację z Ultimakerem – w ramach współpracy holenderski producent udostępnił  swoje oprogramowanie (CURA) tak, aby specjaliści z Henkel mogli tworzyć profile druku 3D, idealnie dopasowane do materiałów własnej produkcji.

Wróćmy jednak do nowego centrum technologicznego Henkel. Kompleks powstał w zakładzie produkcyjnym w Tallaght (Irlandia) – wybrana lokalizacja ma ścisły związek z znajdującymi się w jego obrębie przedsiębiorstwami o charakterze medycznym, jest również znana jako renomowany ośrodek akademicki. Nie bez znaczenia była także wiedza jak i wieloletnie doświadczenie zespołu specjalistów działającego w dziedzinie R&D w zakresie żywic oraz środków klejących.

Centrum jest skutkiem czteroletniego planu inwestycyjnego firmy, którego celem jest zwiększanie możliwości w zakresie badań i rozwoju, aplikacji a także rozwoju produktów. Tallaght ma stać się głównym europejskim ośrodkiem działu druku technologii addytywnych firmy Henkel, świadczącym usługi z zakresu prezentacji metod przyrostowych, szkoleń, testów oraz obsługi klienta.

Powierzchnia kompleksu to ok 700m2 – w jej skład wchodzą m.in. specjalistyczne laboratoria, pomieszczenia przystosowane do pracy z urządzeniami pracującymi w technologiach przyrostowych, biura obsługi klienta czy sale konferencyjnych. W w ciągu najbliższych lat firma planuje sukcesywną rozbudowę budynku (do 2000m2) oraz zwiększenie ilości urządzeń w ich parku maszynowym.

Jednak nadrzędnym celem specjalistów z centrum technologii addytywnych jest praca nad nowymi,  zaawansowanymi materiałami, które mogą zostać wykorzystane w szerokim zakresie aplikacji przemysłowych, ze szczególnym naciskiem na technologie przyrostowe. W tym celu Henkel planuje również zacieśnić współpracę zarówno z HP jak i Carbon 3D.

Grafika przewodnia [1] [2]

Źródło: 3ders.com

Scroll to Top