Holenderski start-up Veda 3D wprowadził na rynek Veda Extrusion System (VXS) – ekstruder do drukarek 3D typu FDM / FFF, stworzony w celu znacznego zwiększenia przepustowości filamentów. Zdaniem Veda 3D, ekstruder ma niezwykłą wydajność pracy, będąc w stanie wytłaczać aż kilogram filamentu na godzinę! Rozwiązanie ma być kompatybilne z popularnymi desktopowymi drukarkami 3D na rynku. Firma opisuje VXS jako „bezkompromisową, przemysłową potęgę”, zdolną do przetwarzania filamentu o średnicy 2,85 mm w tempie 150mm³/sek., w maksymalnej temperaturze do 450°C i przeciwciśnieniu do 200N.
Kluczowym problemem w przyspieszaniu wydruków 3D w technologii FDM / FFF jest bezproblemowe i płynne podawanie materiału do głowicy przy dużych prędkościach, z uwzględnieniem ruchów jałowych oraz retrakcji. Z tego też powodu firmy oferujące wielkoformatowe wydruki 3D stosują zupełnie inne konstrukcje ekstruderów i w większości przypadków korzystają z czystego granulatu zamiast filamentu w żyłce (vide opisywana wczoraj Azure – firma produkująca „domy z plastiku”). Innym problemem związanym z szybkim wytłaczaniem filamentu jest to, że przesuwanie go przez głowicę drukującą wymaga dodatkowej siły, aby przezwyciężyć wewnętrzne tarcie zwane „ciśnieniem wstecznym”. Siła przekraczająca siłę wywieraną na filament przez ekstruder, może spowodować poślizg materiału w mechanizmie.
Jak wskazuje Veda 3D, taki poślizg prowadzi do niedostatecznego wytłoczenia, co z kolei wpływa na właściwości mechaniczne produkowanych części, ponieważ będą miały słabszą przyczepność warstw. Gdy koła w ekstruderze ślizgają się, bardziej prawdopodobne jest zatykanie się dyszy z powodu ścierania zbyt dużej ilości filamentu, którego resztki osadzają się w układzie drukującym.
Rozwiązaniem tych problemów ma być VXS od Veda 3D. Topologicznie zoptymalizowana strefa topnienia ekstrudera umożliwia uzyskanie płynnego wytłaczania w pełni stopionego materiału, niezależnie od szerokości dyszy, a moc wyjściowa 300 W i blok cieplny o wysokiej tolerancji zapewniają odpowiednie przenoszenie ciepła. Aby przybliżyć proces druku 3D do formowania wtryskowego, Veda 3D zintegrowała również opatentowane koło łopatkowe z wytłaczarką. Mechanizm rozwiązuje problemy z niezawodnością i niedostateczną ekstruzją poprzez „wgryzanie się” w podawany do niego filament, zapobiegając w ten sposób poślizgom w materiale i umożliwiając stały przepływ przy dowolnej prędkości podawania.
Dodatkowo ekstruder jest wyposażony w cztery wentylatory chłodzące nakładany filament w trakcie pracy – chociaż przy niektórych geometriach i tak szybkiej prędkości może się okazać, że to nie wystarczy…? Na ten moment oficjalnie kompatybilne modele drukarek 3D to:
- RatRig V-core Series
- Voron 2.4, 1.8, Trident, Legacy
- Ultimaker Original, 2, 2+,2+ Connect, 3, s3.
Rekomendowana średnica filamentu to 2,85 mm i taka jest też prezentowana w materiałach promocyjnych (Veda 3D generalnie specjalizuje się w upgrade’ach dla Ultimakera). Ekstruder kosztuje niebagatelne 1299 EUR i można go zamówić tutaj.
Źródło: www.v3da.nl via www.3dprintingindustry.com