Formlabs – czołowy producent drukarek 3D drukujących z fotopolimerów, to doskonały przykład start-upu, który w trakcie dynamicznego rozwoju, umiejętnie dopasował się ze swoją ofertą produktową do zmian i bieżących oczekiwań rynkowych. Gdy firma startowała w 2012 roku ze swoją debiutancką maszyną, triumfy święciły urządzenia desktopowe, dedykowane użytkownikom domowym. Taki miał być też The Form 1, którego zadaniem było wprowadzenie stereolitografi pod strzechy każdego domu. Niestety z biegiem czasu okazało się, że ta idea nie ma większych szans powodzenia. Część firm produkujących tego typu sprzęt splajtowała (jak np. Solidoodle), część próbowała z lepszym lub gorszym skutkiem wejść w sferę urządzeń dedykowanych dla biznesu (jak np. MakerBot). Jeśli chodzi o tą drugą grupę – Formlabs dokonał tego w iście spektakularny sposób.

Wraz z premierą drugiej generacji drukarek 3D – The Form 2, Formlabs ostatecznie skupił się na sektorze biznesowym, wprowadzając do oferty coraz to nowe materiały eksploatacyjne, dedykowane profesjonalistom. Żywice elastyczne, o podwyższonej wytrzymałości, imitujące polipropylen, czy do użytku medycznego – firma z biegiem czasu przekształciła się z grupy pasjonatów rozwijających drukarki 3D dla hobbystów i amatorów, w realnego rywala dla największych i dużo bardziej doświadczonych graczy. Ugruntowaniem tego trendu była tegoroczna premiera maszyny drukującej w przemysłowej technologii SLS – Fuse 1.

Teraz Formlabs umacnia swoją pozycję na rynku medycznym, wprowadzając trzecią żywicę dedykowaną branży dentystycznej i protetycznej – Dental LT Clear. Jest ona nie tylko biokompatybilna, lecz jak zapewnia producent, jest także „najszybciej drukowalną” żywicą w druku 3D, pozwalającą na tworzenie szablonów protetycznych w czasie mniejszym niż 50 minut.

Tworzenie żywic dedykowanych sektorowi dentystycznemu stało się w 2016 r. jednym z głównych priorytetów firmy. Wtedy to Formlabs wypuścił na rynek żywicę Dental SG – pierwszy biokompatybilny materiał możliwy do użycia w urządzeniach klasy desktop. W tym roku do sprzedaży trafił kolejny produkt – Dental Model, przeznaczony do tworzenia koron i mostów. Nowa żywica – Dental LT Clear, jest uzupełnieniem istniejącej oferty i ma na celu istotne przyspieszenie oraz ułatwienie prac.

Od kilku dni mamy okazję pracować na żywicach Dental Model i Dental SG, i możemy potwierdzić ich wysoką jakość, jak również łatwość pracy z nimi. Potwierdzają to wyniki sprzedażowe Formlabs, które chwali się tym, że w przeciągu nieco ponad roku, na świecie przeprowadzono ponad 50 tysięcy operacji, podczas których wykorzystano szablony chirurgiczne wykonane na The Form 2 przy użyciu żywicy Dental SG.

Oprócz premiery nowego materiału, Formlabs ogłosił wprowadzenie nowej, ulepszonej formuły żywicy Dental SG, która pozwoliła na znaczące przyspieszenie procesu wydruku. Wkrótce na łamach 3D w praktyce zaprezentujemy efekty naszych testów z żywicami Dental. Póki co – oto niewielka próbka ich możliwości…

Źródło: www.formlabs.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like